W sytuacji, gdy ktoś zostaje zatrzymany przez policję lub inne organy ścigania, bardzo ważne jest, aby znał swoje prawa, które przysługują mu w tej sytuacji. W Polsce przepisy te są regulowane przez Kodeks postępowania karnego, a ich przestrzeganie ma na celu zapewnienie prawidłowego traktowania i postępowania każdej osobie, niezależnie od okoliczności. Dowiedz się, jakie prawa przysługują osobie zatrzymanej.
Na czym polega zatrzymanie?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest zatrzymanie. Wiele osób bowiem myli różne pojęcia, takie jak zatrzymanie czy areszt tymczasowy. Otóż zatrzymanie polega na czasowym pozbawieniu wolności osoby podejrzanej. W Polsce zatrzymanie jest możliwe w sytuacji, gdy istnieją uzasadnione podejrzenia, że osoba zatrzymana mogła popełnić przestępstwo. Warto zaznaczyć, że zatrzymanie ma charakter tymczasowy. Może ono trwać 48 godzin lub 72 godziny w sytuacji, gdy sąd rozpatruje wniosek o tymczasowe aresztowanie, złożony przez prokuratora.
W tym miejscu warto podkreślić, że zatrzymanie i areszt to dwa różne pojęcia. Jeśli wobec osoby zatrzymanej nie zastosuje się aresztu, wróci ona do domu po 48 godzinach. Jeżeli natomiast sąd podejmie decyzję o tymczasowym aresztowaniu, może ono potrwać nawet przez trzy miesiące. Z reguły jednak osoba podejrzana odpowiada z wolnej stopy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy istnieje podejrzenie, że może ona dokonać kolejnego przestępstwa lub gdy zwolnienie takiej osoby mogłoby negatywnie wpłynąć na przebieg dalszego postępowania.
Jakie prawa przysługują osobie zatrzymanej?
Procedura zatrzymania jest szczegółowo opisana w Kodeksie postępowania karnego, a sam proces zatrzymania musi być zgodny z przepisami prawa. Osoba zatrzymana ma prawo wiedzieć, dlaczego została zatrzymana. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osobie zatrzymanej przysługuje szereg praw, które opisane zostały poniżej.
Podstawowe prawa, które przysługują zatrzymanemu
Każda osoba, która została zatrzymana, ma prawo do otrzymania wody oraz posiłku, jeśli zatrzymanie trwa długo. Co więcej, może ona korzystać z toalety lub przyjmować leki – o ile zażywa je na stałe i ma je przy sobie. W każdym przypadku osoba zatrzymana ma prawo do skorzystania z pomocy medycznej. Jeśli osoba taka źle się czuje i powiadomi o tym funkcjonariusza, ma on obowiązek zapewnienia jej pomocy medycznej.
Osoba zatrzymana ma prawo milczeć
Bardzo ważne jest to, że zatrzymany może zachować milczenie. Nie musi on składać żadnych wyjaśnień, Wszystko, co powie, może zostać wykorzystane przeciwko niemu. Dotyczy to także wszystkiego, co zostanie powiedziane w trakcie nieformalnych rozmów z funkcjonariuszami.
Niestety, bardzo często śledczy mogą zachęcać zatrzymanego do składania zeznań. Jak wiadomo, sytuacja taka wiąże się z bardzo dużym stresem, łatwo więc o powiedzenie czegoś, co może mieć negatywne skutki dla zatrzymanego. Warto więc zaczekać ze składaniem jakichkolwiek zeznać do momentu, aż na komendzie pojawi się obrońca.
Prawo do kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym
A skoro o obrońcy mowa – każda osoba zatrzymana ma prawo do rozmowy z adwokatem lub radcą prawnym. Dużym ułatwieniem może być to, że zatrzymany zna numer telefonu do swojego obrońcy. Jeśli tak nie jest, osoba taka może poprosić o listę adwokatów i radców prawnych, która powinna znaleźć się na każdej komendzie.
A co z telefonem do bliskiej osoby?
Wbrew powszechnej opinii, osoba zatrzymana nie ma prawa do tego, aby wykonać jeden telefon do wybranej osoby – z wyjątkiem obrońcy. Jeśli jednak zatrzymany zechce poinformować członka swojej rodziny, małżonka czy pracodawcę, może poprosić o to funkcjonariusza. Ma on obowiązek, aby wykonać taki telefon. To z pewnością bardzo dobre rozwiązanie – bliskie osoby nie będą bowiem musiały martwić się, co dzieje się z zatrzymanym, który nie wraca do domu przez 48 godzin.
Zażalenie na tymczasowe aresztowanie – kiedy można je złożyć i jak to zrobić?
Każda osoba ma prawo do złożenia zażalenia na tymczasowe aresztowanie. W momencie zwolnienia funkcjonariusz informuje zatrzymanego o takim prawie. Zażalenie należy złożyć w ciągu siedmiu dni od zatrzymania. Widać zatem, że to bardzo krótki termin – warto więc jak najszybciej skorzystać z pomocy adwokata od prawa karnego w Opolu, który pomoże w dopełnieniu wszystkich formalności związanych z zażaleniem na tymczasowe aresztowanie.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że zażalenie składa się do sądu przełożonego nad sądem orzekającym w danej sprawie, a także za pośrednictwem tego sądu, który podjął decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztowania. Jeśli więc był to sąd rejonowy, zażalenie powinno trafić do sądu okręgowego.
Najważniejsze jest to, aby zażalenie na tymczasowe aresztowanie zostało prawidłowo skonstruowane. Należy tutaj przedstawić całą argumentację związaną z tym, dlaczego areszt tymczasowy był bezpodstawny lub zastosowano go w sposób niewłaściwy. Zażalenie powinno zostać rozpatrzone jak najszybciej – czas ten warto wykorzystać na zebranie kolejnych dowodów, które mogą okazać się przydatne w sprawie.
Przeczytaj więcej na czym polega zatrzymanie tymczasowe.
Prawo karne Opole – adwokat pomoże Ci w przypadku zatrzymania
W momencie zatrzymania, wsparcie adwokata od prawa karnego w Opolu może okazać się nieocenione. Adwokat lub radca prawny, znający procedury i zasady działania organów ścigania, może pomóc w skutecznej obronie i ochronie interesów zatrzymanego. Przede wszystkim jednak zadba o to, aby zatrzymany mógł skorzystać z przysługujących mu praw. Jeśli natomiast sąd podejmie decyzję o tymczasowym aresztowaniu, pomoc prawnika może być niezbędna.
Ostatnie artykuły
Handel narkotykami to poważne przestępstwo, które w każdym przypadku wiąże się z surowymi konsekwencjami. W obliczu rosnącego problemu narkomanii oraz...
Czytaj więcejDozór elektroniczny zyskuje coraz większe znaczenie jako alternatywa dla tradycyjnego odbywania kary pozbawienia wolności. Jest to rozwiązanie, które...
Czytaj więcej