Zatrzymanie przez policję to sytuacja, która może być bardzo stresująca. Warto jednak wiedzieć, jakie prawa przysługują osobie zatrzymanej oraz jakie są maksymalne okresy zatrzymania. Posiadanie wiedzy na temat procedur może pomóc w skutecznym radzeniu sobie w takiej sytuacji. Sprawdź, kiedy możliwe jest zatrzymanie przez policję na 24 h lub 48 h, a kiedy na 72 h. Dowiedz się także, co można zrobić w przypadku bezpodstawnego zatrzymania przez policję.
Zatrzymanie – na czym polega?
Zatrzymanie to instytucja prawa karnego, polegająca na krótkotrwałym pozbawieniu wolności. Stosowane jest przez organy ścigania, w tym policję, w stosunku do osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa.
Celem zatrzymania jest zabezpieczenie prawidłowego przebiegu postępowania karnego, zwłaszcza w sytuacjach, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba mogłaby zacząć się ukrywać, niszczyć dowody lub w inny sposób utrudniać postępowanie. W niektórych sytuacjach prokurator w trakcie trwania zatrzymania może złożyć do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie.
Zatrzymanie osoby powinno przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Osoba zatrzymana ma prawo do uzyskania informacji o powodach zatrzymania, a także do rozmowy z obrońcą. Co ważne, zatrzymany ma również prawo milczeć, ponieważ wszystko, co powie, może zostać wykorzystane przeciwko niemu. Policja z kolei ma obowiązek poinformować zatrzymanego o jego prawach oraz zapewnić odpowiednie warunki w trakcie zatrzymania.
Ile może trwać zatrzymanie?
Obowiązujące w Polsce przepisy przewidują maksymalne okresy zatrzymania przez policję. Najczęściej zatrzymanie może trwać maksymalnie 48 godzin. W szczególnych sytuacjach zatrzymanie może zostać przedłużone do 72 godzin. Czas zatrzymania liczony jest od momentu faktycznego pozbawienia wolności i powinien zostać skrupulatnie odnotowany. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, kiedy możliwe jest zatrzymanie przez policję na 24 h lub 48 h, a także na 72 h.
Zatrzymanie na 24 h
Maksymalny czas zatrzymania wynosi z reguły 48 godzin. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zatrzymanie może potrwać 24 godziny. Zgodnie z art. 46 § 6 k.p.w., czas zatrzymania osoby liczy się od chwili jej ujęcia i nie może przekroczyć 24 godzin, a w wypadkach wskazanych w art. 45 § 1 pkt 1 – 48 godzin.
Zatrzymanie osoby, która została ujęta na gorącym uczynku, jeżeli zachodzą podstawy do zastosowania wobec niej postępowania przyspieszonego, może trwać nie dłużej niż 24 godziny. Jest to bardzo ważna informacja dla każdej osoby, która została w ten sposób zatrzymana.
Zatrzymanie na 48 h
Z reguły zatrzymanie trwa do 48 godzin. W tym czasie służby powinny wykonać wszystkie niezbędne czynności związane z zatrzymaniem. Jeśli sąd nie wyda decyzji o areszcie tymczasowym, osoba zatrzymana powinna zostać zwolniona nie później niż po 48 godzinach, licząc od momentu zatrzymania.
Oczywiście wyjątkiem są sytuacje, kiedy w czasie trwania tych 48 godzin ustaną przyczyny, dla których osoba została zatrzymana. W tym przypadku powinna ona zostać zwolniona natychmiast.
Zatrzymanie na 72 h
W niektórych przypadkach zatrzymanie może zostać wydłużone do 72 godzin. Z czego to wynika? Podstawowy czas zatrzymania to 48 godzin. W tym czasie prokurator może złożyć wniosek o tymczasowe aresztowanie. Sąd ma 24 godziny na rozpatrzenie takiego wniosku, co oznacza, że łączny czas zatrzymania może wynieść 72 godziny. Po tym czasie, jeśli sąd przychyli się do wniosku prokuratora, zatrzymany zostanie przeniesiony do aresztu. Areszt może potrwać do trzech miesięcy.
Bezpodstawne zatrzymanie przez policję – co można zrobić?
Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy policja dokonuje zatrzymania w sposób bezpodstawny. Zgodnie z prawem bowiem policja może podjąć decyzję o zatrzymaniu w sytuacji, kiedy ma uzasadnione podejrzenie, że dana osoba dokonała przestępstwa. Może więc zdarzyć się, że policja popełnia błąd, ponieważ – pomimo podejrzeń – do złamania prawa nie doszło.
W takim przypadku osoba zatrzymana może złożyć zażalenie. W zażaleniu można domagać się zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości samego zatrzymania. Możliwości jest tutaj wiele, również jeśli chodzi o zapewnienie zatrzymanemu możliwości skorzystania z przysługujących mu praw. Należy bowiem pamiętać, że funkcjonariusze dokonujący zatrzymania mają szereg obowiązków, a ich niedopełnienie może skutkować określonymi konsekwencjami.
Z reguły złożenie zażalenia możliwe jest w ciągu siedmiu dni od zatrzymania. Osoby, które chcą skorzystać z tej możliwości, powinny zdecydować się na wsparcie prawnika. Dopełni on wszystkich formalności i zadba o to, aby zażalenie na bezpodstawne zatrzymanie przez policję zostało odpowiednio uzasadnione. To z pewnością zwiększy szansę na uzyskanie korzystnej decyzji sądu przez osobę, która została zatrzymana.
Sprawdź jakie prawa przysługują osobie zatrzymanej?
Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej
Osoba zatrzymana ma prawo do skorzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Kontakt z profesjonalnym prawnikiem może znacząco wpłynąć na przebieg nie tylko samego zatrzymania, ale też całego późniejszego postępowania, o ile takowe będzie miało miejsce. Jeśli natomiast dojdzie do bezpodstawnego zatrzymania przez policję, prawnik pomoże w złożeniu zażalenia i dochodzeniu praw.
Niezwykle istotne jest również to, że prawnik nie tylko doradzi w kwestiach prawnych, ale również będzie obecny podczas przesłuchania, co z pewnością będzie miało duży wpływ na sytuację podejrzanego. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej jest rozwiązaniem, na które powinna zdecydować się każda osoba zatrzymana przez policję.
Ostatnie artykuły
Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Jednym z modeli opieki, który zyskuje na popularności, jest opieka...
Czytaj więcejPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej i zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego prawnika? Zależy Ci na wiedzy, doświadczeniu i najwyższej jakości...
Czytaj więcej