Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest niezwykle niebezpieczne. Może ono prowadzić między innymi do wypadków, gdzie często poszkodowane są przypadkowe osoby. Konsekwencje prawne za jazdę pod wpływem alkoholu są najczęściej bardzo poważne – można nawet otrzymać karę pozbawienia wolności czy utracić samochód. W tym artykule przedstawiamy potencjalne skutki prawne, które mogą napotkać pijanego kierowcę.
Jazda po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości – jakie są różnice?
Warto wiedzieć, że jazda po alkoholu została sklasyfikowana na dwa przypadki. Definiuje je ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 46). Kara za jazdę po pijanemu zależy od tego, jak zostanie sklasyfikowany dany przypadek. Warto więc znać ten podział:
- Jazda w stanie po użyciu alkoholu – zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 ‰, obecność w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg na 1 dm3;
- Jazda w stanie nietrzeźwości – zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 ‰, obecność w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 na 1 dm3.
Stan po użyciu alkoholu oznacza, że kierowca popełnił jedynie wykroczenie. Jest to bardzo ważne także w związku z konsekwencjami prawnymi. Kierowca może liczyć na znacznie niższą karę. Jazda w stanie nietrzeźwości jest natomiast przestępstwem. Tutaj konsekwencje będą poważniejsze.
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?
Konsekwencje prawne są zależne od badania na stężenie alkoholu we krwi oraz jego zawartości w wydychanym powietrzu. Stan po użyciu to “jedynie” wykroczenie, lecz stan nietrzeźwości to już przestępstwo. Jazda po pijaku – co grozi kierowcy?
Jazda w stanie po użyciu alkoholu
Karę definiuje Kodeks wykroczeń (art. 87). Kierowca pojazdu mechanicznego jest narażony na:
- Areszt lub grzywnę nie niższą niż 2500 zł (może wynosić ona maksymalnie 30 tys. zł);
- Zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat;
- 15 punktów karnych.
Warto zauważyć, że to, jak duża będzie kara, zależy od indywidualnej sytuacji. Zakaz prowadzenia pojazdów natomiast może wynosić minimum 6 miesięcy.
Przeczytaj również: Jakie są okoliczności łagodzące karę za jazdę pod wpływem alkoholu?
Jazda w stanie nietrzeźwości
Prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Kara jest więc zdefiniowana przez kodeks karny. Sankcje obejmują:
- Pozbawienie wolności do 3 lat;
- Pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat (recydywa);
- Konfiskatę samochodu (tylko w określonych okolicznościach);
- Zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata;
- Kara finansowa w wysokości od 5000 do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej;
- 15 punktów karnych.
Taki sam wymiar kary dotyczy osób, które uciekły z miejsca zdarzenia. Spożycie alkoholu po wydarzeniu, ale przed badaniem przeprowadzanym przez uprawniony organ, również wiąże się z tymi sankcjami.
Ponowna jazda pod wpływem alkoholu (recydywa)
Jeżeli kierowca był wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu, następnym razem sankcje są poważniejsze. Ta sytuacja występuje w przypadku stanu nietrzeźwości. Co grozi kierowcy po alkoholu?
- Pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat;
- Wyższa opłata na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, która wynosi minimum 10 tys. zł;
- Zakaz poruszania się pojazdami na okres minimum 3 lat;
- Podwójna grzywna (od 5000 zł), która obowiązuje przez 2 lata od ostatniego zatrzymania za jazdę po spożyciu alkoholu;
- Konfiskata samochodu.
Recydywa to najgorszy przypadek dla nietrzeźwego kierowcy. W tym przypadku sankcje są najbardziej dotkliwe.
Na czym polega konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu?
To rozwiązanie weszło w życie 14 marca 2024 roku. Od tego dnia obowiązują zmiany Ministerstwa Sprawiedliwości. Powodują one, że samochód może utracić:
- Kierowca, w którego krwi wykryto minimum 1,5‰ alkoholu;
- Kierowca, który spowodował wypadek i był w stanie nietrzeźwości;
- Kierowca, który spowodował katastrofę w ruchu lądowym;
- Kierowca, który spowodował zagrożenie katastrofą w ruchu lądowym;
- Recydywista.
W przypadku szczególnych okoliczności również może nastąpić konfiskata samochodu. Standardowo decyduje o tym sąd. Każda sprawa jest inna – wiele zależy od ilości alkoholu we krwi, strat, które spowodował kierowca, a także poszkodowanych, jeżeli również występują w sprawie.
Jakie są konsekwencje prawne za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu?
W 2024 roku pojawiły się nowe przepisy, które regulują sankcje za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Jak wyglądają te kary?
- Osoba poszkodowana doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – minimum 3 lata więzienia;
- Śmiertelny wypadek – minimum 5 lat więzienia (do 20 lat).
Warto wiedzieć, że spowodowanie wypadku, gdzie poszkodowana osoba poniosła śmierć, powoduje dożywotnią utratę możliwości prowadzenia pojazdów. Kierowca nie ma możliwości ponownego uzyskania prawa jazdy.
Dokładna kara (tzn. okres pozbawienia wolności) zależy od decyzji sądu. Jest ona wydawana indywidualnie dla danego zdarzenia. W przypadku katastrofy zwykle kierowca zostaje skazany na dwukrotność górnej granicy ustawowego zagrożenia – do 16 lat. Niektóre przypadki wiążą się z karą nawet 20-letniego pozbawienia wolności.
Jazda pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie – jak wygląda ta zależność?
Ubezpieczenie OC oraz AC nie chronią kierowcy w przypadku, kiedy pod wpływem alkoholu spowoduje on kolizję lub wypadek drogowy. Warto wiedzieć, że polisa jest jednak przydatna dla poszkodowanych osób. OC to nie świadczenie dla samego kierowcy.
AC natomiast chroni pojazd w przypadku kolizji, kradzieży czy innych zniszczeń (np. powodzi). Mimo wszystko, gdy wypadek jest winą nietrzeźwego kierowcy – autocasco nie działa. Zwykle ta kwestia jest szczegółowo opisana w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Jazda po alkoholu to niebezpieczeństwo dla innych i samego kierowcy!
Jazda po alkoholu jest niezwykle niebezpieczna, dlatego też jej konsekwencje są tak dotkliwe. Mimo wszystko zdarzają się również sytuacje, gdzie kierowca ma niewielką ilość alkoholu we krwi z tendencją spadkową (np. 0,3‰). Nie zawsze sąd wtedy przyznaje jakąkolwiek karę. Z całą pewnością wsparcie adwokata we Wrocławiu może okazać się tutaj bardzo przydatne.
Ostatnie artykuły
Alkomaty to urządzenia, które służą policji do badania zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Są one niezwykle popularne – codziennie...
Czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Kancelaria Adwokacka Ambicki Trela kolejny raz została uhonorowana prestiżową nagrodą Orły Prawa 2024. To już czwarty rok z...
Czytaj więcej