Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości może mieć poważne konsekwencje prawne. Kierowca często otrzymuje bardzo wysokie kary finansowe, zakaz prowadzenia pojazdów czy też karę pozbawienia wolności. W niektórych przypadkach możliwa będzie nawet konfiskata pojazdu. Warunkowe umorzenie postępowania pozwala uniknąć konsekwencji prawnych. W tym artykule odpowiadamy, na czym ono polega i kiedy jest możliwe.
Jakie konsekwencje prawne grożą za jazdę po alkoholu?
Jazda po spożyciu alkoholu jest oczywiście czynem, który podlega karze. Konsekwencje są jednak mocno zależne od konkretnej sytuacji. Na znacznie niższą karę mogą liczyć osoby, które mają w wydychanym powietrzu poniżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 . Wtedy zdarzenie jest jedynie wykroczeniem.
Powyżej tej wartości natomiast mówimy o przestępstwie. Konsekwencje prawne reguluje art. 178a Kodeksu karnego. Co grozi kierowcy, który prowadził samochód w stanie nietrzeźwości?
- Kara grzywny (reguluje ją art. 37a Kodeksu karnego);
- Kara pozbawienia wolności do lat 3;
- Zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lat;
- Wpłatę świadczenia w wysokości od 5 do 60 tys. zł;
- W niektórych przypadkach przepadek samochodu.
W przypadku recydywy (ponownego popełnienia tego samego przestępstwa) kara jest znacznie bardziej surowa. Jakie mogą być konsekwencje?
- Pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat;
- Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów (reguluje to art.42 Kodeksu karnego);
- Wpłata świadczenia w wysokości minimum 10 tys. zł;
- Konfiskata samochodu.
Spowodowanie wypadku oczywiście znacząco zwiększa karę. W przypadku zdarzenia, gdzie przynajmniej jedna osoba doznała śmierci, konsekwencje mogą obejmować nawet 20-letnie pozbawienie wolności.
Na czym polega warunkowe umorzenie postępowania jazda po alkoholu?
W wyniku warunkowego umorzenia postępowania sąd nie wymierza kary winnemu kierowcy. Sprawca zostaje poddany swego rodzaju “próbie”. Przez określony czas musi on odpowiednio się zachowywać – tzn. nie ponieść kary za jazdę po alkoholu. Zwykle okres “próby” trwa od roku do około 3 lat. Warto wiedzieć, że sąd zwykle wtedy znosi zakaz prowadzenia pojazdów. Mimo wszystko kierowca najczęściej musi wciąż opłacić świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Zwykle jednak ta opłata również zostaje obniżona.
W takiej sytuacji sprawca nadal może poruszać się pojazdami. Warunkowe umorzenie a skazanie – różnice są naprawdę istotne. Jeżeli sąd uzna wyrok dla kierowcy, konsekwencje będą bardzo dotkliwe. Warunkowe umorzenie postępowania natomiast powoduje, że sprawca pokrywa tylko niższe świadczenie i wciąż może poruszać się pojazdami.
Jeżeli jednak w okresie “próby” kierowca dopuści się tego samego przestępstwa, czyli jazdy po alkoholu, poniesie o wiele poważniejsze konsekwencje. Wtedy możemy mówić o recydywie.
Kiedy warunkowe umorzenie postępowania jazda po alkoholu jest możliwe?
Nie każda sytuacja kwalifikuje się do warunkowego umorzenia. Musi być spełnione kilka podstawowych warunków:
- Wina i społeczna szkodliwość czynu są nieznaczne;
- Okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości;
- Sprawca nie był karany za przestępstwo umyślne w przeszłości.
Warto wiedzieć, że wszystkie te warunki są koniecznością. To jednak nie wszystko. Przesłanki warunkowego umorzenia postępowania obejmują także postawę sprawcy podczas postępowania, a także jego sytuację życiową. Sąd musi mieć pewność co do tego, że kierowca nie będzie popełniał tego samego przestępstwa ponownie – tylko wtedy warunkowe umorzenie postępowania jest możliwe.
Warto wiedzieć, że niektóre sytuacje są natychmiast dyskwalifikowane. Jeżeli sprawca jest zagrożony karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności, warunkowe umorzenie postępowania będzie niemożliwe. Dzieje się tak w określonych sytuacjach:
- Kierowca już po raz kolejny popełnia przestępstwo jazdy po alkoholu;
- Kierowca spowodował wypadek pod wpływem alkoholu.
Jeżeli kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek, jest zagrożony karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Kiedy podczas zdarzenia jakieś osoby zostały ciężko poszkodowane lub poniosły śmierć, kary sięgają nawet 20-letniego więzienia.
Wbrew pozorom przedawnienie wyroku za jazdę po alkoholu jest możliwe. Następuje ono po 5 latach od popełnienia przestępstwa. W poważniejszych sytuacjach okres ten wynosi jednak 10 lat. Jeżeli w tym czasie zostanie wszczęte postępowanie karne, należy doliczyć dodatkowe 10 lat.
Jak zwiększyć szansę na warunkowe umorzenie postępowania?
Konieczne jest odpowiednie uzasadnienie wniosku. Dodatkowo ważna będzie aktywna obrona już od momentu składania wyjaśnień w sprawie. Wykwalifikowany zespół prawny będzie tutaj niezbędnym wsparciem. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata we Wrocławiu, który specjalizuje się w tego typu sprawach.
Jak złożyć wniosek o umorzenie postępowania jazda po alkoholu?
Umorzenie postępowania może zostać zainicjowane przez sąd w niektórych sytuacjach. Mówi o tym art. 66 Kodeksu karnego. Wniosek o umorzenie postępowania natomiast składa sprawca czynu. Należy go dostarczyć oczywiście do organu, który prowadzi proces.
Wniosek o umorzenie powinien zostać złożony w trakcie postępowania przygotowawczego lub już sądowego. Dokument musi zawierać następujące informacje:
- Datę i miejscowość;
- Oznaczenie sądu, gdzie kierujemy wniosek;
- Dane osoby składającej dokument;
- Sygnaturę akt sprawy;
- Nazwę wniosku;
- Opis sytuacji wraz z uzasadnieniem;
- Spis załączników.
Uzasadnienie to w istocie kluczowa kwestia. Kierowca musi tam zamieścić wszystkie informacje, które rzeczywiście przemawiają na jego korzyść. Dobra argumentacja potrafi przekonać sąd. Mimo wszystko wniosek może również zostać odrzucony.
Sprawca ma tylko jedną szansę, by złożyć taki dokument. Dlatego też dobry prawnik z Twojego miasta może okazać się niezbędną pomocą. Niezależnie od tego czy miejscem zdarzenia był Wrocław, Rzeszów lub Warszawa – warto zadbać o sprawdzone wsparcie.
Jakie korzyści płyną z warunkowego umorzenia postępowania?
Kierowca przede wszystkim zwykle wciąż może wtedy prowadzić pojazdy. Zakaz jazdy może być całkowicie wycofany lub jedynie skrócony. Oprócz tego sprawca zdarzenia musi opłacić znacznie niższą karę pieniężną niż osoba skazana za jazdę po alkoholu.
Przestępstwa z art. 178a Kodeksu karnego są surowo karane – zwykle skutki są wręcz katastrofalne. Warto więc sięgnąć po wsparcie adwokata we Wrocławiu lub Twoim mieście. Rozpatrzy on sytuację, a także pomoże na wszystkich etapach postępowania.
Doświadczony adwokat we Wrocławiu pomoże Ci z dokumentacją!
Odpowiedni adwokat przeprowadza klienta przez całe postępowanie – od początku do końca. Może on być również odpowiedzialny za formalności. Wtedy przygotowuje również wniosek o umorzenie postępowania. Daje to gwarancję, że dokument będzie zgodny z wszystkimi wymogami prawnymi.
Ostatnie artykuły
Alkomaty to urządzenia, które służą policji do badania zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Są one niezwykle popularne – codziennie...
Czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Kancelaria Adwokacka Ambicki Trela kolejny raz została uhonorowana prestiżową nagrodą Orły Prawa 2024. To już czwarty rok z...
Czytaj więcej