Czym jest świadectwo pracy?
Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym zatrudnienie pracownika u konkretnego pracodawcy w danym okresie.
Świadectwo pracy termin wydania – Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy aktualizuje się w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy. Jeśli z obiektywnych powodów, wydanie pracownikowi świadectwa pracy w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca ma obowiązek przesłania świadectwa pracy ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy za pośrednictwem poczty albo doręczyć je w inny sposób.
Warto wiedzieć, że wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione przez pracodawcę od uprzedniego rozliczenia się z pracownikiem.
Co powinno zawierać świadectwo pracy?
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Rodziny, pracy i polityki społecznej z 2016 r., pracodawca ma obowiązek zawrzeć w treści świadectwa pracy informacje dotyczące, m.in.:
- okresu zatrudnienia;
- wymiaru czasu pracy pracownika,
- rodzaju wykonywanej pracy lub zajmowanych stanowisk lub pełnionych funkcji,
- trybu i podstawy prawnej rozwiązania lub podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem – strony stosunku pracy, która dokonała wypowiedzenia,
- urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy i wykorzystanego w tym roku,
- wykorzystanych urlopów: bezpłatnego, urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego,
- okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
- zajęcia wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym,
- należności ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku.
Na żądanie pracownika, pracodawca ma obowiązek zamieścić w świadectwie informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Prawnym wymogiem jest także zawarcie w treści świadectwa pracy pouczeń dotyczących procedury sprostowania świadectwa pracy.
Sprostowanie świadectwa pracy – korekta błędów
Sprostowanie świadectwa pracy polega na usunięciu błędnych informacji w nim zawartych lub uzupełnieniu jego treści o wymagane przepisami dane.
Jak wygląda sprostowanie świadectwa pracy – Sprostowania świadectwa pracy dokonuje się poprzez wydanie przez pracodawcę nowego świadectwa pracy. Do sprostowania świadectwa pracy może dojść zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i pracownika.
Kto oraz kiedy może dokonać sprostowania świadectwa pracy?
Sprostowanie świadectwa pracy termin – Pracownik może w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. Pracodawca powinien zawiadomić pracownika na piśmie o negatywnym wyniku rozpatrzenia wniosku w ciągu siedmiu dni od dnia otrzymania tego wniosku. W razie uwzględnienia wniosku, pracodawca wydaje pracownikowi w tym terminie nowe świadectwo pracy.
W razie nieuwzględnienia wniosku, pracownikowi przysługuje w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. W przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy.
Do sprostowania świadectwa pracy może dojść zatem na skutek: inicjatywy samego pracodawcy, uwzględnienia przez pracodawcę wniosku pracownika lub na skutek wydania prawomocnego orzeczenia sądowego w tym przedmiocie. Jeśli o konieczności sprostowania rozstrzygnął sąd, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.
Jak wygląda wniosek o sprostowanie świadectwa pracy?
Wniosek o sprostowanie świadectwa pracy – We wniosku o sprostowanie świadectwa pracy, pracownik powinien wskazać informacje, które w jego ocenie powinny zostać sprostowane. Jednocześnie, pracownik powinien zawrzeć we wniosku także treść informacji, które pracodawca winien zamieścić w sprostowanym dokumencie.
W przypadku, gdy pracodawca nie uwzględni wniosku o sprostowanie świadectwa, pracownik ma prawo domagać się sprostowania dokumentu na drodze sądowej poprzez wytoczenie powództwa do właściwego miejscowo rejonowego sądu pracy. Wymogi formalne pozwu cywilnego określają przepisy kodeksu postępowania cywilnego.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw pracowniczych. Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: świadectwo pracy termin wydania, jak wygląda sprostowanie świadectwa pracy, wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, sprostowanie świadectwa pracy termin, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Zdjęcie główne – Biznes zdjęcie utworzone przez pressfoto – pl.freepik.com
Ostatnie artykuły
Rozpad małżeństwa to proces trudny emocjonalnie i prawnie. Dla wielu par separacja jest pierwszym krokiem przed decyzją o rozwodzie, ponieważ pozwala na...
Czytaj więcejSeparacja to sytuacja, w której małżonkowie przestają wspólnie prowadzić życie, ale formalnie pozostają w związku małżeńskim. Może przyjąć formę separacji...
Czytaj więcej