Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest szczególnego rodzaju środkiem zaskarżenia. Jest on wnoszony w ramach postępowania cywilnego o charakterze odrębnym w stosunku do trybu zwykłego.
Co to jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym jest orzeczeniem sądowym, które wprawdzie z formalnego punktu widzenia nie jest wyrokiem, jednakże z jego mocą orzeka istnienie na rzecz wierzyciela wskazanego w nim zobowiązania obciążającego podmiot, który jest dłużnikiem.
W jakich sprawach wydaje się nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego – Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym, a więc bez udziału stron, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a w innych przypadkach – jeżeli wynika to z przepisu szczególnego. Nie jest to jednak dopuszczalne, jeżeli z treści pozwu wynik, iż:
- roszczenie jest oczywiście bezzasadne,
- twierdzenia co do faktów budzą wątpliwość,
- zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego.
Dodać należy, że postępowanie upominawcze klasyfikowane jest jako odrębne w stosunku do prowadzonego w trybie zwykłym.
Powinieneś wiedzieć, że w nakazie zapłaty Sąd nakazuje pozwanemu, aby we wskazanym w nim terminie, dokonał zaspokojenia objętego nim roszczenia w całości wraz z kosztami albo wniósł środek zaskarżenia.
Nakaz zapłaty doręcza się stronom, przy czym pozwany otrzymuje go wraz z odpisami pozwu i załączników do niego oraz pouczeniem o terminie i sposobie jego zaskarżenia, jak również skutkach nieuczynienia tego.
Podkreślenia wymaga fakt, że nakaz zapłaty, od którego nie wniesiono sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku. Oznacza to, iż stanowi on tytuł egzekucyjny, który po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności, staje się tytułem wykonawczym, który nadaje się do skierowania wprost do egzekucji komorniczej.
Czym jest sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest środkiem zaskarżenia, który przysługuje stronie wobec której został on wydany, jeżeli kwestionuje jego zasadność.
Należy go odróżnić od zarzutów od nakazu zapłaty, które są środkiem zaskarżenia nakazu wydawanego w postępowaniu nakazowym, który jest innym, choć zbliżonym rodzajem postępowania.
Otrzymałeś nakaz zapłaty i nie zgadzasz się z jego treścią? Skorzystaj z pomocy naszej kancelarii adwokackiej i złoż sprzeciw. Adwokat Ambicki pomoże Ci obronić swoje interesy. Skontaktuj się już teraz!
Jaki jest termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wynosi:
- dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu w przypadku nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, gdy doręczenie nakazu pozwanemu ma mieć miejsce w kraju,
- miesiąc od dnia doręczenia nakazu w przypadku nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, gdy doręczenie nakazu pozwanemu ma mieć miejsce poza granicami kraju na terytorium Unii Europejskiej,
- trzy miesiące od dnia doręczenia nakazu, w przypadku gdy doręczenie nakazu ma mieć miejsce poza terytorium Unii Europejskiej.
Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Podkreślić trzeba, że sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest przede wszystkim pismem procesowym, toteż powinien spełniać wszystkie przewidziane dla niego wymogi.
Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien on zawierać:
- oznaczenie Sądu, do którego jest skierowany,
- wskazanie sygnatury akt, pod którą prowadzona jest sprawa,
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, jeżeli zostali oni ustanowieni,
- oznaczenie rodzaju pisma, a więc formułę „Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym”,
- osnowę wniosku lub oświadczenia,
- wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz dowodów na ich wykazanie,
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
- wymienienie załączników.
Poza tym, w piśmie zawierającym środek zaskarżenia od nakazu zapłaty pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części oraz przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.
Musisz pamiętać, że sam sprzeciw oraz załączniki do niego składa się do Sądu z odpisami dla strony przeciwnej. Możesz to uczynić bezpośrednio w biurze podawczym, albo też w drodze pocztowej, najlepiej w formie listu poleconego.
Warto dodać, że na stronach internetowych można znaleźć wiele odnośników o nazwie „sprzeciw od nakazu zapłaty wzór”. Musisz być bardzo ostrożny w korzystaniu z nich, gdyż nie zawsze zawierają one materiał sporządzony w sposób kompetentny, a poza tym każda sprawa ma swoją indywidualną specyfikę, do której należy dostosować treść wnoszonego sprzeciwu.
Pomocne przy sporządzaniu sprzeciwu od nakazu zapłaty wskazówki możesz znaleźć w naszym wpisie dotyczącym tego jak napisać wezwanie do zapłaty.
Gdzie wnosi się sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wnosi się do tego Sądu, który wydał nakaz zapłaty, a więc przed który wytoczono powództwo.
Jaka jest opłata od sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym jest całkowicie wolny od wszelkich kosztów, a tym samym nie trzeba do niego uiszczać jakiejkolwiek opłaty sądowej.
Czy Sąd może odrzucić sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Sąd jest uprawniony do odrzucenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym jeżeli jest on:
- niedopuszczalny,
- spóźniony, a więc wniesiony po terminie,
- dotknięty brakami, których nie usunięto pomimo wezwania.
Wskazać należy, że niedopuszczalność sprzeciwu zachodzi, gdy:
- nakaz zapłaty nie został faktycznie wydany, a więc należy go uznać za orzeczenie prawnie nieistniejące,
- gdy sprzeciw został wniesiony przez osobę nieuprawnioną.
Powinieneś wiedzieć, że w przypadku, gdy sprzeciw od nakazu zapłaty nie spełnia wymogów formalnych, a więc nie zawiera koniecznych elementów, jakie wskazałem we wcześniejszej części artykułu, wówczas przewodniczący wydaje zarządzenie wzywające pozwanego w terminie tygodniowym do usunięcia braków.
Dodać trzeba, że Sąd odrzuca sprzeciw w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Co się dzieje po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty?
Po wniesieniu sprzeciwu, nakaz zapłaty traci moc. Dzieje się to jednak jedynie w części zaskarżonej sprzeciwem. Sprzeciw jednego tylko ze współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń, powoduje utratę mocy nakazu jedynie w ich zakresie.
Na wniosek strony Sąd wydaje postanowienie stwierdzające utratę mocy nakazu zapłaty w całości lub części.
Po utracie mocy przez nakaz zapłaty, Sąd rozpoznaje sprawę według przepisów ogólnych lub w postępowaniu odrębnym właściwym dla danej sprawy, chyba że przepis szczególny przewiduje inny skutek, w szczególności umorzenie postępowania.
Ile czasu ma Sąd na rozpatrzenie sprzeciwu w postępowaniu upominawczym?
Polskie prawo nie zakreśla żadnego sztywnego terminu, w którym Sąd ma obowiązek rozpatrzyć sprzeciw w postępowaniu upominawczym.
Musisz wiedzieć, że po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty przez pozwanego, Sąd bada jego dopuszczalność oraz zachowanie wszystkich obowiązujących wymogów formalnych.
Z praktyki wynika, że cała procedura rozpatrywania sprzeciwu trwa około dwa miesiące.
Kiedy przedawnia się sądowy nakaz zapłaty?
Kwestię przedawnienia roszczeń wynikających z sądowego nakazu zapłaty reguluje Kodeks cywilny. Stanowi on, że roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw cywilnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: postępowanie upominawcze, sprzeciw od nakazu zapłaty, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, sprzeciw od nakazu zapłaty wzór, jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Jednym z modeli opieki, który zyskuje na popularności, jest opieka...
Czytaj więcejPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej i zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego prawnika? Zależy Ci na wiedzy, doświadczeniu i najwyższej jakości...
Czytaj więcej