Odpowiedzialność za narkotyki w samochodzie ponosi ta osoba, która winna jest ich posiadania. Może to być zarówno właściciel pojazdu, jak i jego pasażer, a nawet osoba, która miała chwilowy dostęp do auta – na przykład krewny.
Na wstępie, zaznaczyć trzeba, że polski ustawodawca nie penalizuje takich czynów, jak „kupowanie czy też zażywanie narkotyków”. Takie czyny nie są karalne wprost. Karze podlega handel nimi oraz ich posiadanie, a więc każde dysponowanie tego rodzaju środkami przez sprawcę, a więc także związane z ich użyciem lub zamiarem użycia.
Podkreślenia wymaga fakt, że posiadanie środków odurzających jest przestępstwem, uregulowanym w art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nim – osoba, która posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat.
Musisz wiedzieć, że narkotyki w samochodzie narażają sprawcę na taką odpowiedzialność karną, jaką przepisy prawa wiążą z ich posiadaniem, przy czym przestępstwo tego rodzaju ma charakter umyślny. Oznacza to, że jego sprawca musi chcieć je popełnić, bądź przynajmniej przewidując taki skutek, godzić się na to. Podkreślenia wymaga fakt, że odpowiedzialność karna ma charakter ściśle zindywidualizowany, a więc dotyczyć może tylko i wyłącznie osoby, która faktycznie jest winna popełnienia czynu zabronionego.
Kto odpowiada za narkotyki w samochodzie?
Wszystko zależy od tego, kto – kierowca, czy też pasażer, zostanie wskazany jako osoba dopuszczająca się posiadania środków odurzających, przez czynności postępowania przygotowawczego. Tylko bowiem takiej osobie można postawić zarzuty karne.
Tak więc na pytanie, kto odpowiada za narkotyki w samochodzie? odpowiedzieć można – ten, kto jest winny ich posiadania.
Nawet w przypadku właściciela, czy też osoby, która na przykład prowadziła samochód pod wpływem narkotyków sytuacja nie jest taka jednoznaczna.
Oczywiście właściciel auta będzie podejrzany w pierwszej kolejności, ale przecież może on bardzo łatwo zostać uwolniony od odpowiedzialności karnej, jeżeli postępowanie przygotowawcze wykaże, iż narkotyki pozostawiła w pojeździe osoba trzecia, która była jedynie nim przewożona, czy też nabył on samochód już z narkotykami w środku, nic o tym nie wiedząc.
Z kolei, jeśli chodzi o znajdowanie się kierowcy pod wpływem narkotyków, to fakt taki nie przesądza o możliwości postawienia mu zarzutów ich posiadania. Z samego bowiem faktu stwierdzenia w organizmie określonej osoby obecności narkotyków, nie można wywodzić, na zasadzie swoistego automatyzmu, faktu ich posiadania.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej