Adwokat Jakub Ambicki świadczy kompleksową pomoc prawną z zakresu prawa karnego, do którego zaliczają się sprawy związane z jazdą po alkoholu, nie tylko na terenie miasta Wrocław, ale i całego Dolnego Śląska.
Kompleksowa pomoc adwokata w sprawach związanych z jazdą po alkoholu we Wrocławiu – jak wygląda kwalifikacja przewinienia?
Jazda pod wpływem alkoholu może stanowić wykroczenie bądź przestępstwo. Czynnikiem decydującym o kwalifikacji zachowania sprawcy jako czyn kodeksu wykroczeń bądź czynu kodeksu karnego jest stężenie alkoholu w organizmie kierowcy.
O przestępstwie mowa wtedy, kiedy kierowca prowadzi pojazd będąc w „stanie nietrzeźwości”. Wykroczeniem jest z kolei prowadzenie pojazdu w „stanie po użyciu alkoholu”. Terminy te, używane w języku potocznym często zamiennie, okazują się nieść za sobą zasadniczą różnicę, jeśli idzie konsekwencje prawno-karne. Z tych względów, terminów tych nie należy mylić ani utożsamiać.
Dopuszczalna ilość alkoholu w Polsce
Kodeks karny definiuje nietrzeźwość jako stan, w którym zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Z kolei o stanie po spożyciu alkoholu, mówimy kiedy stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.
Pierwszą wymagającą rozstrzygnięcia kwestią, z punku widzenia odpowiedzialności za jazdę pod wpływem alkoholu jest to, czy poziom stężenia alkoholu w organizmie sprawcy determinuje przyjęcie, że znajdował się on w stanie nietrzeźwości czy też po spożyciu alkoholu. Będzie to kluczowe z perspektywy ustalenia tego, czy taki kierowca odpowie za przestępstwo czy za wykroczenie. Kierowca popełniający przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości musi liczyć się ze znacznie surowszymi konsekwencjami prawnymi.
Jeśli natomiast obecność alkoholu w wydychanym powietrzy wyniesie 1 promil lub więcej, niesie to ze sobą poważniejsze konsekwencje.
Jazda pod wpływem alkoholu – usługi adwokatów z doświadczeniem
Przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 Kodeksu Karnego) obwarowane jest sankcją karną w postaci kary grzywny, kary ograniczenia wolności (do 2 lat) albo kary pozbawienia wolności do lat 2.
Sprawy o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i zakaz prowadzenia pojazdów
Sprawca przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości musi liczyć się z zakazem prowadzenia pojazdów (od 3 do 15 lat) oraz koniecznością uiszczenia świadczenia na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (od 5 000 zł do 60 000 zł).
Znacznie łagodniej kształtowana jest odpowiedzialność sprawcy, w którego organizmie stwierdzono obecność alkoholu w stężeniu świadczącym o popełnieniu wykroczeniu (art. 87 Kodeksu wykroczeń). Przewidziana sankcja karna to grzywna (od 50 do 5.000 zł) albo areszt (do 30 dni) oraz zakaz prowadzenia pojazdów w wymiarze od 6 miesięcy do 3 lat.
Kierowca prowadzący samochód pod wpływem alkoholu pewien liczyć się także z otrzymaniem 10 punktów karnych.
Ponowne zatrzymanie za jazdę pod wpływem alkoholu
Jeżeli jednak sprawca przestępstwa z art. 178a § 1 Kodeksu Karnego był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości albo dopuścił się takiego czynu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, wówczas podlega karze surowszej, tj. karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Kierowca musi liczyć się także z orzeczeniem wobec niego świadczenia na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej w wyższej wysokości (min. 10.000 zł) oraz obligatoryjnym dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.
Jazda pod wpływem alkoholu na rowerze
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie dają postaw do tego, aby będącego pod wpływem alkoholu kierowcę roweru uznać za sprawcę przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, nawet jeśli stężenie alkoholu w jego organizmie przekracza 0,5 promila we krwi/ 0,25 mg w wydychanym powietrzu (czyli wartości na które wskazuje Kodeks Karny).
Fakt ten nie świadczy jednak o całkowitej bezkarności kierującego rowerem po spożyciu alkoholu. Jadący pod wpływem alkoholu rowerzysta może odpowiedzieć za wykroczenie, w tym także otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów inne niż mechaniczne.
Blokada alkoholowa
Warto wiedzieć, że skazany za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości, wobec którego orzeczono zakaz prowadzenia pojazdu (terminowy bądź dożywotni) może ubiegać się o przekształcenie obowiązującego go zakazu prowadzenia pojazdów w zakaz dotyczący tylko i wyłącznie pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji o blokadzie alkoholowej, zachęcamy do lektury wpisu na blogu Kancelarii: Blokada alkoholowa – czym jest i kiedy można ją zainstalować?
Wyrok za jazdę w stanie nietrzeźwości a pomoc adwokata w postępowaniu karnym
Wykrycie przez Policję przestępstwa kierowania pojazdu w stanie nietrzeźwości uruchamia machinę postępowania karnego. Po zakończeniu czynności przez organy ścigania, sprawa trafia do sądu karnego, gdzie zazwyczaj podlega rozpoznaniu na rozprawie sądowej.
Rozpoznanie sprawy kończy się wydaniem przez Sąd I instancji wyroku za jazdę po alkoholu, od którego w przypadku niezadowolenia można się odwołać do sądu wyższej instancji.
Niezaskarżenie wyroku Sądu niższego rzędu albo wydanie w sprawie wyroku przez sąd odwoławczy kończy sprawę sądową w trybie zwyczajnym i powoduje uprawomocnienie się orzeczenia. Wyrok podlega wykonaniu w zakresie orzeczonej w nim kary oraz środków karnych, w tym zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu
Jazda po alkoholu nie musi skończyć się dla sprawcy skazaniem za popełnienie przestępstwa i wpisaniem tego faktu do karty karnej. Sprawca może ubiegać się o uzyskanie korzystniejszego rozstrzygnięcia, które pomoże mu zachować status osoby niekaranej. O tym, kiedy sprawca może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego przeczytasz w innym wpisie Kancelarii – Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu.
Co grozi kierowcy za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu?
Spowodowanie wypadku, jest przestępstwem, o którym mowa w art. 177 Kodeksu karnego, jeśli w jego wyniku inna osoba odniosła uszczerbek o charakterze średnim lub ciężkim bądź też poniosła śmierć. Spowodowanie wypadku przez nietrzeźwego kierowcę powoduje zaostrzenie odpowiedzialności karnej w zakresie dolnej granicy orzekanej kary, a przy wypadkach ze skutkiem ciężkim lub śmiertelnym – dolnej i górnej granicy kary pozbawienia wolności (czyli od 2 do 12 lat).
Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu – procedura postępowania karnego i czy warto skorzystać z pomocy adwokata?
Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wiąże się z utratą uprawnień do kierowania pojazdami w drodze stosowanej decyzji starosty.
Dopiero po ustaniu zakazu, kierowca może ubiegać się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami. Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu następuje w drodze decyzji administracyjnej starosty o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami. Kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu jest obowiązany poddać się badaniu lekarskiemu i badaniu psychologicznemu w zakresie psychologii transportu oraz ukończyć kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii.
Jeżeli od dnia cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami upłynął okres przekraczający rok, a cofnięcie uprawnień wynikało z zakazu prowadzenia pojazdów na okres przekraczający rok, warunkiem przywrócenia uprawnień jest dodatkowo uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji (zaliczenie egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy).
Wsparcie adwokata w sprawach jazdy po alkoholu we Wrocławiu i okolicach – skontaktuj się z nami!
Jazda po alkoholu wiąże się z surowymi i długotrwałymi konsekwencjami prawnymi. Wymiar przewidzianej przez przepisy sankcji karnej jest wyrazem braku społecznej akceptacji dla pijanych kierowców i przejawem prowadzonej przez władze polityki prawnej.
Z uwagi na grożący rozmiar i dotkliwość kar za jazdę pod wpływem alkoholu, podejrzany, oskarżony czy obwiniony nie powinien zaniedbywać swojej obrony. W sprawach o jazdę pod wpływem alkoholu warto skorzystać z pomocy adwokata. Szczególnie, że mogą wystąpić okoliczności łagodzące karę za jazdę pod wpływem alkoholu.
Adwokat Jakub Ambicki świadczy profesjonalną pomoc prawną z zakresu spraw karnych, w tym spraw jazdy pod wpływem alkoholu, dbając o prawa i interesy swoich Klientów na wszystkich etapach postępowania karnego oraz walcząc o uzyskanie dla niech jak najbardziej korzystnego rozstrzygnięcia w ich sprawach.
Jeśli Ty lub osoba Ci bliska potrzebujecie pomocy w kategorii: sprawy karne Wrocław, jazda pod wpływem alkoholu Wrocław, blokada alkoholowa, kara za jazdę po alkoholu, warunkowe umorzenie postępowania za jazdę pod wpływem alkoholu, co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Zachęcamy także do lektury naszych artykułów z zakresu prawa karnego, publikowanych na blogu Kancelarii.
Jazda po alkoholu – najczęściej zadawane pytania do adwokata!
Zgodnie z polskimi przepisami stan nietrzeźwości zachodzi wtedy, gdy we krwi kierowcy znajduje się ponad 0,5‰ alkoholu. Stan po użyciu alkoholu natomiast ma miejsce wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi mieści się w granicach od 0,2‰ do 0,5‰. Odpowiedź na pytanie, czy masz prawo prowadzić pojazd, gdy stężenie alkoholu we krwi w twoim organizmie przekracza 0,2‰ jest zatem negatywna. Przekroczenie tej granicy jest wykroczeniem, a przekroczenie 0,5‰ przestępstwem, przy czym mowa tutaj o pojeździe mechanicznym takim jak samochód osobowy. Prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny ze stężeniem przekraczającym 0,2‰ zawsze będzie wykroczeniem. O blokadę alkoholową ubiegać mogą się skazani, w stosunku do których orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. W sytuacji, gdy był on orzeczony dożywotnio, wówczas Sąd może wyrazić zgodę na założenie blokady alkoholowej, jeśli jego stosowanie trwało co najmniej 10 lat. Kwestię tę regulują przepisy ustawy Kodeks karny wykonawczy. Musisz wiedzieć, że blokada alkoholowa, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym – to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 (art. 2 pkt 84). O jej założenie mogą ubiegać się skazani, wobec których orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju. Uzależnione jest to jednak od długości czasu, w jakim taki zakaz był egzekwowany. Blokada antyalkoholowa po jakim czasie? Podkreślić jednak trzeba, że powyżej opisane kryteria nie są jedynymi, od których spełnienia uzależnione jest wyrażenie przez Sąd zgody na zastosowanie blokady alkoholowej. W tym zakresie bowiem, konieczne jest także uznanie przez Sąd, że prowadzenie pojazdu przez skazanego ubiegającego się o taką blokadę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Aby dojść do takiego przekonania, Sąd ocenia postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz zachowanie w okresie wykonywania orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Dopiero po spełnieniu wszystkich opisanych powyżej przesłanek Sąd może orzec wobec skazanego zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Dodać należy, że wobec skazanego w stosunku do którego Sąd uprzednio wyraził zgodę na blokadę alkoholową i który rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, może zostać podjęta decyzja o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego, na terenie całej Unii Europejskiej, obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów, jeżeli został on orzeczony w którymkolwiek kraju do niej należącym – w tym w Polsce. Zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju stanowi środek karny uregulowany w art. 39 pkt 3 Kodeksu karnego. Może on być stosowany fakultatywnie lub obligatoryjnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje za granicą? Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. sprawie praw jazdy na terenie krajów wchodzących w skład UE. Stanowi ona, iż: W świetle powyższego, nie budzi najmniejszej wątpliwości, iż orzeczony w Polsce zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje także na terenie całej Unii Europejskiej. Sprawca, który dopuszcza się złamania zakazu prowadzenia pojazdu orzeczonego przez polski sąd, musi zatem liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Jeśli zdarzyło Ci się prowadzić po alkoholu, jedną z najważniejszych kwestii będzie właściwe przygotowanie się do toczącego się przeciwko Tobie postępowania. W tym celu najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy prawnika. Za jazdę po alkoholu grożą surowe konsekwencje. O czym powinieneś pamiętać, tłumacząc swój czyn? W jaki sposób się bronić po złapaniu za jazdę po alkoholu? Po pierwsze, pamiętaj o tym, że powoływanie się na jakiekolwiek niezwiązane z Twoją sprawą okoliczności może Ci bardziej zaskoczyć, aniżeli pomóc. W skrajnych przypadkach złe uzasadnienie sytuacji może nawet skutkować otrzymaniem znacznie wyższej kary. Nie przywołuj również przypadków innych osób, które zostały zatrzymane za jazdę po alkoholu – w Polsce nie obowiązuje tak zwane prawo precedensu. Nie zapomnij również o domniemaniu niewinności – będąc osobą oskarżoną, nie masz obowiązku odpowiadania na pytania, ani składania wyjaśnień – a już w szczególności bez obecności obrońcy. Jeśli jesteś już na etapie przygotowywania się do rozprawy sądowej, dobrym rozwiązaniem będzie wypisanie wszystkich okoliczności łagodzących, które przedstawisz sędziemu. Zeznając, staraj się być opanowany i przytaczaj konsekwentnie jedynie fakty mające znaczenie dla sprawy. Wszystkie ewentualne nieścisłości w Twoim zeznaniu mogą zostać od razu zauważone. W omawianych sprawach, kara może być bardzo dotkliwa, zatem najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie współpraca z adwokatem, który podpowie Ci w temacie: jazda po alkoholu jak się bronić. Ustanowiony w sprawie adwokat pomoże Ci sporządzić pisma procesowe, będzie reprezentował Twój interes przed Sądem i wyjaśni co dokładnie może grozić Ci za popełniony czyn. Powołany obrońca podda Twoją sytuację szczegółowej analizie, podpowie Ci, czy będziesz mógł skorzystać z okoliczności łagodzących, które wpłyną na zmniejszenie kary. Co istotne, możesz bowiem zdecydować się na dobrowolne poddanie się karze, a nawet wystąpić o to, aby postępowanie zostało warunkowo umorzone. Jazda po spożyciu alkoholu nie zawsze kwalifikowana jest jako czyn dokonywany w stanie upojenia alkoholowego. Aby tak się stało, stężenie alkoholi we krwi sprawcy musi przekroczyć wskazany prawem poziom. W polskim prawie rozróżnia się dwa stany związane z spożyciem alkoholu przez kierowców pojazdów mechanicznych. Jest to: Dzielą je znaczne różnice wynikające zarówno z ich istoty, jak i zakresu odpowiedzialności karnej. Stan po użyciu alkoholu ma miejsce wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila, bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza. Jaki poziom alkoholu we krwi jest klasyfikowany jako jazda po pijanemu? Ma to miejsce wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza wyżej wskazaną normę, a więc stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, bądź 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi oboma stanami polega też na tym, że w przypadku pierwszego z nich, prowadzenie pojazdu mechanicznego jest wykroczeniem, a w przypadku drugiego – przestępstwem. Osobie, która prowadziła w stanie po użyciu alkoholu może być wymierzona kara aresztu do 30 dni albo grzywny od 2500 do 30. 000 złotych. Sąd orzeka też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat. Jaka jest kara za jazdę po pijanemu? Sprawca, który dopuścił się takiego czynu w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie w wymiarze od 10 do 540 stawek dziennych, w wysokości od 10 do 2000 złotych za każdą z nich, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd orzeka także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, na okres od 3 do 15 lat. Stan nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu dzielą znaczne różnice wynikające zarówno z ich istoty, jak i zakresu odpowiedzialności karnej. Stan po użyciu alkoholu ma miejsce wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila, bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza. Z kolei stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza wyżej wskazaną normę. Stan nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu – Zasadnicza różnica pomiędzy tymi oboma stanami polega też na tym, że w przypadku pierwszego z nich, prowadzenie pojazdu mechanicznego jest wykroczeniem, a w przypadku drugiego – przestępstwem. Osobie, która prowadziła w stanie po użyciu alkoholu może być wymierzona kara aresztu do 30 dni albo grzywny od 2500 do 30. 000 złotych. Sąd orzeka też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat. Sprawca, który dopuścił się takiego czynu w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie w wymiarze od 10 do 540 stawek dziennych, w wysokości od 10 do 2000 złotych za każdą z nich, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd orzeka także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, na okres od 3 do 15 lat. Przypadki w których może nastąpić zatrzymanie prawa jazdy określa ustawa Prawo o ruchu drogowym. Prawo do zastosowania tego środka przysługuje Policjantowi. Zatrzymanie prawa jazdy dokonywane jest za pokwitowaniem i może być obligatoryjne (obowiązkowe) lub fakultatywne, kiedy decyzja o tym zależy od uznania funkcjonariusza Policji. Do obligatoryjnego zatrzymania prawa jazdy dojdzie szczególnie w przypadku: Ze statystyk wynika, że niestety jednym z najczęstszych jest zatrzymanie prawa jady za alkohol. Jeżeli chodzi o fakultatywne zatrzymanie prawa jazdy, to może do niego dojść w przypadku, gdy Policjant poweźmie uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Co grozi za jazdę po alkoholu – Kierowca, którego stężenie alkoholu w organizmie świadczy o popełnieniu przestępstwa musi liczyć się ze znacznie surowszą sankcją karną niż w przypadku jazdy po alkoholu stanowiącej jedynie wykroczenie. Kara za jazdę po alkoholu – Dla sprawcy przestępstwa z art. 178a §1 Kodeksu karnego, ustawodawca przewidział karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Dodatkowo, sprawca musi liczyć się z zakazem prowadzenia pojazdów w wymiarze od 3 do 15 lat oraz koniecznością uiszczenia świadczenia na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł. „Nietrzeźwość” to stan, w którym zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. „Stan po spożyciu alkoholu”, to sytuacja, kiedy stężenie alkoholu we krwi mieści się między 0,2 i 0,5 promila bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Jazdą po pijanemu nie jest kierowanie pojazdem w przypadku obecności w organizmie alkoholu w wartościach poniżej 0,2 promila we krwi lub poniżej 0,1 dm3 w wydychanym powietrzu. Takie stężenie alkoholu we krwi kierowcy lub w wydychanym przez niego powietrzu nie niesie dla niego negatywnych konsekwencji prawnych. Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu – W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości, kierowca musi liczyć się z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów w wymiarze od 3 do 15 lat. W przypadku dopuszczenia się tego przestępstwa po uprzednim skazaniu za jazdę w stanie nietrzeźwości, kierowca straci uprawnienia dożywotnio. Warto wiedzieć, że przypadku warunkowego umorzenia postępowania za jazdę pod wpływem alkoholu, orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu przez sąd nie jest obligatoryjne, a przy tym następuje na znacznie krótszy okres. Kara za jazdę po alkoholu – Jeśli stężenie alkoholu w organizmie kierowcy wskazuje na wykroczenie, obwiniony powinien liczyć się możliwością zabrania prawa jazdy w wymiarze od 6 miesięcy do 3 lat. Kierowca, w stosunku do którego upłynął już termin zakazu prowadzenia pojazdów, powinien jak najszybciej podjąć kroki w celu odzyskania uprawnień. Jeżeli okres na jaki orzeczono zakaz trwał dłużej niż rok, kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy i wyrobić nowy dokument. Kierowca, który prowadzi samochód po upływie zakazu, ale nie odzyskał formalnie jeszcze uprawnień do kierowania pojazdów, naraża się na wykroczenie z art. 94 Kodeksu wykroczeń.
Czy masz prawo prowadzić pojazd, gdy stężenie alkoholu we krwi w twoim organizmie przekracza 0,2‰?