Czym jest blokada alkoholowa w samochodzie i jak działa?
Blokada alkoholowa w samochodzie, czy też blokada antyalkoholowa, to montowane w pojeździe urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika, kiedy stężenie alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. W przypadku kiedy tester wykryje obecność alkoholu ponad akceptowalną normę, wprawienie pojazdu w ruch będzie niemożliwe. Jeśli pomiar da wynik negatywny, urządzenie zwalnia blokadę immobilizera, przez co uruchomienie pojazdu staje się możliwe.
Założenie blokady alkoholowej jako złagodzenie kary za jazdę w stanie nietrzeźwości
Blokada antyalkoholowa jest stosunkowo nowym rozwiązaniem (przepisy dotyczące tej instytucji obowiązują od 2015 r.), które traktować należy jako formę łagodzenia dolegliwości karnej związanej z orzeczeniem przez sąd w stosunku do skazanego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Blokada alkoholowa pozwala bowiem na skrócenie okresu bezwzględnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w tym sensie, że zmianie ulega sposób wykonywania tego zakazu, który będzie dotyczył jedynie pojazdów niewyposażonych w taką blokadę alkoholową. Informacja o możliwości prowadzenia jedynie odpowiednio dostosowanych do tego pojazdu odnotowywana jest na dokumencie prawa jazdy.
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów a blokada alkoholowa – kto może się o nią ubiegać?
O blokadę alkoholową ubiegać mogą się skazani, w stosunku do których orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru.
Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony był dożywotnio, skazany może wnioskować o blokadę antyalkoholową, jeśli był on wykonywany przez okres co najmniej 10 lat.
Jakie warunki należy spełnić, aby sąd orzekł o możliwości zastosowania blokady alkoholowej w samochodzie?
Oprócz spełnienia wymogu w zakresie minimalnego okresu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów, konieczne jest także nabranie przez sąd przekonania, że prowadzenie pojazdu przez ubiegającego się o blokadę alkoholową nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Takiej oceny sąd dokonuje w oparciu o postawę, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie w okresie wykonywania środka karnego.
Co istotne, jeżeli skazany wobec którego sąd uprzednio wyraził zgodę na blokadę alkoholową w samochodzie, rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz prawa o ruchu drogowym, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może orzec o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Ile kosztuje blokada alkoholowa do samochodu? Czy można ją wynająć?
Wydatek związany z zakupem i montażem urządzenia kontrolnego, jakim jest blokada antyalkoholowa waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Czynnikiem mającym zasadniczy wpływ na cenę ma marka pojazdu, w którym zamontowana ma być blokada.
Koszt blokady alkoholowej spoczywa w całości na skazanym, który chce skorzystać z jej dobrodziejstwa.
Innym rozwiązaniem, zamiast zakupu blokady jest wynajem takiego sprzętu oraz montaż blokady w samochodzie osobowym. Wpływ na cenę wówczas ma nie tylko marka pojazdu, w którym urządzenie ma być zainstalowane, ale także okres wypożyczenia.
Czy blokada antyalkoholowa ma wpływ na ubezpieczenie OC?
Fakt orzeczenia wobec kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, jego wymiar, a także sposób wykonywania tego zakazu – także w postaci blokady antyalkoholowej mogą stanowić okoliczności, które brane pod uwagę przez ubezpieczycieli przy kalkulacji składki OC. Niezbędne jest w tym zakresie zasięgniecie informacji bezpośrednio u ubezpieczyciela lub pośrednika ubezpieczeniowego.
Zostałeś skazany na dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów? Chcesz odzyskać możliwość kierowania autem? Nie wiesz, jakie kroki podjąć, aby uzyskać zgodę na montaż blokady alkoholowej?
Nasi profesjonalni adwokaci we Wrocławiu pomogą Ci przejść przez ten trudny czas. Oferujemy indywidualne podejście i skuteczne rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką!
Wniosek do sądu o blokadę alkoholową – o czym należy pamiętać?
Skazany, który chce zmienić sposób wykonywania orzeczonego wobec niego zakazu prowadzenia pojazdów na blokadę alkoholową i spełnił omówione przesłanki, musi wystąpić do sądu składając stosowny wniosek o blokadę alkoholową. Może to zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem obrońcy. Dlatego warto zasięgnąć pomocy adwokata od spraw jazdy po alkoholu.
Do jakiego sądu należy złożyć wniosek o blokadę alkoholową i czy wymagana jest opłata?
Sądem właściwym jest w tym przypadku sąd, który wydał orzeczenie w I instancji. Wniosek o blokadę alkoholową nie podlega opłacie. Decyzja w przedmiocie udzielania zgody na blokadę alkoholową zapada na posiedzeniu, o którym skazanego nie trzeba zawiadamiać. W związku z tym tak ważne jest, aby wniosek został sporządzony prawidłowo pod względem formalnym, zawierał przekonywującą argumentację oraz aby załączono do niego potrzebne dokumenty. Werdykt sądu przybiera formę postanowienia. W razie uzyskania negatywnego rozstrzygnięcia, skazany może złożyć zażalenie.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw karnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: blokada alkoholowa, blokada alkoholowa wniosek, blokada alkoholowa w samochodzie, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej