Zastępcza kara pozbawienia wolności w zamian za nieuiszczoną grzywnę
Z chwilą uprawomocnienia się wyroku skazującego, w którym sąd nałożył na skazanego karę grzywny skazany jest zobowiązany do uiszczenia wskazanej w orzeczeniu kwoty pieniężnej.
Skazany, który nie uiszcza dobrowolnie wymierzonej mu grzywny, musi liczyć się z dalszymi konsekwencjami prawnymi. Po uprawomocnieniu się orzeczenia, sąd wzywa pisemnie skazanego do jej uiszczenia w terminie 30 dni. W przypadku braku zapłaty grzywny w tym terminie, sąd kieruje sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego.
Zastępcza kara pozbawienia wolności – Jeśli egzekucja okaże się nieskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona nieskuteczna, sąd podejmie dalsze kroki prawne polegające na zamianie grzywny na pracę społecznie użyteczną bądź na karę pozbawienia wolności.
Zamiana grzywny – prace społeczne czy kara pozbawienia wolności?
Brak dobrowolnej zapłaty grzywny oraz nieskuteczność prowadzonej w celu jej ściągnięcia egzekucji albo istnienie w sprawie okoliczności uzasadniających przyjęcie przez sąd, że egzekucja taka byłaby nieskuteczna w razie jej wszczęcia, uprawnia sąd do zamiany grzywny na pracę społecznie użyteczną albo na karę pozbawienia wolności.
Zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną dotyczy przypadków, kiedy wymiar orzeczonej wobec skazanego grzywny wynosi nie więcej niż 120 stawek dziennych. Wówczas, sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, przyjmując, że dziesięć stawek dziennych jest równoważnych miesiącowi pracy społecznie użytecznej, z zaokrągleniem, w górę, do pełnego miesiąca. Pracę społecznie użyteczną określa się w miesiącach oraz ustala wymiar godzin pracy od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym. Jeśli grzywna została określona w wyroku kwotowo, jej zamiana na pracę społecznie użyteczną może nastąpić w przypadkach, kiedy jej kwota nie przekracza 240 tysięcy złotych.
Zastępcza kara pozbawienia wolności – Jeśli jednak skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej, na którą zamieniono mu grzywnę albo uchyla się od jej wykonania lub w przypadku kiedy zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa, sąd zarządza zastępczą karę pozbawienia wolności.
Wymiar zastępczej kary pozbawienia wolności
Zarządzający wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności sąd, przyjmuje, że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny dwóm stawkom dziennym grzywny. Kara zastępcza nie może jednak przekroczyć 12 miesięcy pozbawienia wolności, jak również górnej granicy kary pozbawienia wolności za dane przestępstwo. Jeżeli ustawa nie przewiduje za dane przestępstwo kary pozbawienia wolności, górna granica zastępczej kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć 6 miesięcy.
W sytuacji, w której skazany po zarządzeniu kary zastępczej uiścił grzywnę w części, właściwy organ zarządza zmniejszenie kary zastępczej w sposób odpowiadający stosunkowi kwoty zapłaconej do wysokości grzywny.
Co istotne, poprzez zapłatę kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny, skazany może w każdym czasie zwolnić się od zarządzonej przez sąd kary zastępczej.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii i sprawdzenia jak może Państwu pomóc adwokat do spraw karnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: zastępcza kara pozbawienia wolności, kara pozbawienia wolności, kara pozbawienia wolności w zawieszeniu, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej