Zakończenie małżeństwa w każdym przypadku wiąże się z całkowitym przeorganizowaniem życia – szczególnie wtedy, kiedy małżonkowie doczekali się potomstwa. To właśnie kwestia tego, jak małoletnie dzieci poradzą sobie z rozstaniem, najbardziej niepokoi osoby planujące rozwód. Jednocześnie jednak nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach – szczególnie kiedy rodzice nie są w stanie porozumieć się i żyć razem – rozwód może być dla dziecka korzystny. Istotne jest jednak to, aby rodzice wiedzieli, jak przygotować dzieci do rozwodu.
Jak przygotować dzieci do rozwodu?
Rozstanie rodziców w każdym przypadku jest dla dziecka bardzo trudnym i bolesnym przeżyciem. Nie ma tutaj znaczenia, czy dziecko ma zaledwie trzy lata, czy jest już nastolatkiem, czy może młodą osobą, powoli wkraczającą w dorosłość. Właśnie dlatego w każdym przypadku rodzice powinni odpowiednio przygotować się do przekazania dziecku informacji o planowanym rozwodzie.
W każdym przypadku rozmowa powinna przebiec w spokojnej atmosferze. Dziecko na pewien czas straci poczucie bezpieczeństwa. Istotne jest więc, aby rodzice zachowali spokój i w możliwie konkretny sposób przekazali dziecku, co dokładnie zmieni się w jego życiu. Dziecko będzie miało wiele pytań – bardzo ważne jest, aby rodzice byli całkowicie szczerzy. Prawdopodobnie bowiem dziecko już od dawna ma świadomość tego, że w domu nie dzieje się najlepiej – nawet jeśli rodzice mieli nadzieję, że potomek nie zauważy konfliktów i napiętej atmosfery.
Oczywiście dzieci reagują na taką informację w różny sposób. Emocje bywają zróżnicowane – od smutku, poczucia straty, żalu i bezradności, po złość na rodziców. U dzieci mogą pojawić się różnego typu dolegliwości, jak problemy z koncentracją, bóle głowy czy bezsenność. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy psychologa.
Rozwód a opieka nad dzieckiem – jak może wyglądać?
Kolejna kwestia związana jest z tym, w jaki sposób może wyglądać opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Istnieje tutaj kilka możliwości. Jeśli rodzice są w stanie dojść do porozumienia i w dalszym ciągu wspólnie wychować dziecko, sąd może podjąć decyzję o pozostawieniu pełni praw rodzicielskich obojgu rodzicom. Dzięki temu rodzice mogą wspólnie wychować dziecko i podejmować najważniejsze decyzji.
W takim przypadku sąd dodatkowo decyduje, z którym z rodziców ma zamieszkać dziecko po rozwodzie. Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców oznacza, że to właśnie ten rodzic będzie sprawował bieżącą opiekę nad dzieckiem. Drugi rodzic może domagać się, aby ustalone zostały jego kontakty z dzieckiem. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, na wypadek pojawienia się konfliktów w przyszłości. W praktyce, najczęściej miejsce zamieszkania dziecka ustalane jest przy matce, choć sąd bierze tutaj pod uwagę sytuację życiową i majątkową rodziców.
Jeżeli natomiast rodzice są silnie skonfliktowani lub gdy jeden z nich nie radzi sobie z obowiązkami rodzicielskimi, sąd może zdecydować o pozostawieniu pełni praw rodzicielskich jednemu rodzicowi oraz na ograniczeniu lub odebraniu ich drugiemu rodzicowi. W takim przypadku władza rodzicielska zostaje ograniczona do określonych uprawnień. Co istotne, w tej sytuacji dziecko zamieszka z rodzicem, który zachował pełnię praw.
Alimenty po rozwodzie – co należy wiedzieć?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak rozwiązana jest kwestia alimentów po rozwodzie. Rodzice mają bowiem obowiązek dbania o zaspokojenie potrzeb życiowych dziecka w równym stopniu. Innymi słowy, koszty związane z utrzymaniem dziecka dzielone są po połowie.
Obowiązkiem alimentacyjnym zostaje obciążona ta osoba, która nie zamieszkuje z dzieckiem – z reguły jest to ojciec. Przy ustalaniu kwoty alimentów, sąd bierze pod uwagę zarówno to, ile wynoszą koszty związane z utrzymaniem dziecka, jak i sytuację majątkową rodziców.
Właśnie dlatego duże znaczenie ma tutaj odpowiednie przygotowanie do rozwodu. Kwestię alimentów warto przedstawić już w pozwie – wraz z propozycją, jaka powinna być kwota świadczenia. Kwotę tę należy wyliczyć na podstawie wydatków ponoszonych na dziecko. Mowa tu nie tylko o wydatkach na jedzenie, ubrania czy mieszkanie, ale też na wyjazdy na wakacje, pasje dziecka, dodatkowe wydatki związane z leczeniem czy rehabilitacją oraz wiele innych.
W tym miejscu warto dodać, że sądowe ustalenie kwoty alimentów daje możliwość, aby w przyszłości ubiegać się o ich podwyższenie lub obniżenie. Jeśli natomiast rodzice samodzielnie porozumieją się w tej kwestii, nie będzie takiej możliwości. To ważna informacja dla rodziców – nie wiadomo bowiem, w jaki sposób ich relacje będą układały się za kilka czy za kilkanaście lat.
Przeczytaj również jak złożyć wniosek o alimenty na dziecko.
Dzieci po rozwodzie – w jaki sposób pomóc im w przystosowaniu się do nowej sytuacji?
Kwestie prawne związane z opieką nad dziećmi po rozwodzie mają bardzo duże znaczenie. Kluczowe jest jednak zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia, zarówno na etapie przygotowania do rozwodu, jak i po nim. Oczywiście należy pamiętać, że sam rozwód również może potrwać – szczególnie jeśli będzie to rozwód z orzekaniem o winie, gdzie z reguły potrzebne jest kilka rozpraw.
To, jakiego wsparcia będą potrzebowały dzieci po rozwodzie, zależy od wielu czynników. Niektóre dzieci dobrze radzą sobie z nową sytuacją – o ile rodzice zadbają o to, by dziecko nie miało poczucia straty mamy lub taty. Rodzice nie powinni kłócić się oraz mówić źle o drugim rodzicu przy dziecku. Kluczowa jest tutaj współpraca przy wychowaniu dziecka oraz możliwie jak najzdrowsza atmosfera pomiędzy rodzicami. Wszystko to będzie przekładało się na lepsze samopoczucie dziecka.
Rozwód a dzieci – warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika
Rozwód to proces, który może być bardzo skomplikowany, zwłaszcza gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci. Skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika może znacząco ułatwić przejście przez cały proces. Jednocześnie taka pomoc da rodzicom pewność, że wszystkie decyzje będą podejmowane z uwzględnieniem dobra dziecka.
Prawnik może pomóc w przygotowaniu dokumentów, doradzić w kwestiach dotyczących opieki nad dzieckiem oraz alimentów, a także reprezentować rodzica w sądzie. Dzięki temu rodzice mogą skupić się na wsparciu emocjonalnym dziecka, wiedząc, że formalności są w dobrych rękach.
Ostatnie artykuły
W większości przypadków terminy rozpraw sądowych wyznaczane są z pewnym wyprzedzeniem, tak aby wszyscy uczestnicy mogli zaplanować swój czas w taki sposób,...
Czytaj więcejChoć dziedziczenie w wielu przypadkach wiąże się z korzyścią majątkową, nie zawsze musi tak być. Zdarzają się sytuacje, kiedy zmarły pozostawia po sobie...
Czytaj więcej