Kto to mecenas?
Jeśli w naszym życiu pojawił się jakikolwiek problem natury prawnej, zapewne pierwszym odruchem jest poszukanie specjalisty, który pomoże nam go rozwiązać. I nic w tym dziwnego – na koloryzację włosów udajemy się do doświadczonej fryzjerki, naprawę samochodu zlecamy mechanikowi z wieloletnim doświadczeniem, z bólem w kręgosłupie udajemy się do lekarza. W związku z tym, jeśli mamy do rozwiązania sprawę prawną, która jest mniej lub bardziej skomplikowana, naturalne będzie znalezienie prawnika. Jedni szukają mecenasa, inni adwokata, jeszcze inni radcy prawnego. W czym jednak tkwi różnica pomiędzy tymi specjalistami?
Mecenas jest pojęciem dość szerokim – bowiem obejmującym tak naprawdę kilka profesji związanych z prawem. Jeśli jednak nie mieliśmy z nim do tej pory bliższej styczności, nic dziwnego w tym, że nawet tego rodzaju terminy są dla nas niczym czarna magia. Bardzo często spotykam się z pytaniem: czy mecenas to adwokat? Jeszcze inni Klienci pytają mnie o to, czym różni się mecenas od adwokata.
Zatem wyjaśnijmy sobie wprost – kto to mecenas? Określenie mecenas jest po prostu zwrotem grzecznościowym – i możemy go użyć w odniesieniu do każdej osoby, która posiada odpowiednie uprawnienia. Jakie? Może reprezentować innych przed obliczem sądu. Niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o ochronę prawną interesu całej grupy, czy jednostki.
Co właściwie oznacza to w praktyce? Jak wygląda kwestia „mecenas a adwokat”? Mecenasem możemy nazwać tak samo adwokata, jak i radcę prawnego. Niektórzy uważają także, że mianem mecenasa można mianować również osoby, które otrzymały tytuł magistra prawa, jednak jest to raczej rzadko stosowana praktyka. Ktoś, kto ukończył studia prawnicze, ale nie zdecydował się na wybór żadnej specjalizacji (radcowskiej, adwokackiej czy prokuratorskiej) najczęściej określana jest po prostu jako prawnik.
Powinniśmy pamiętać także o tym, że jeśli chodzi o sądy administracyjne, również doradca podatkowy może stanąć przed ich obliczem jako zawodowiec, który ma pełne prawa do reprezentowania interesów swojego klienta. Właśnie dlatego nazwanie doradcy podatkowego mecenasem również nie będzie błędem.
Ciekawostka – określenie „mecenas” stało się w naszym kraju popularne dopiero około XIX wieku, jednak szacuje się, że w języku pojawiło się po raz pierwszy już mniej więcej w XVI stuleciu.
Czym różni się mecenas od adwokata?
Jak możemy wywnioskować już z powyższego akapitu, nie ma absolutnie żadnej różnicy pomiędzy mecenasem a adwokatem. Jeden i drugi termin oznacza dokładnie to samo. Inną kwestią, o którą często pytają mnie klienci jest różnica pomiędzy adwokatem i radcą prawnym. W końcu w tym przypadku jednego i drugiego fachowca również można określić mianem mecenasa. Czy jednak pomiędzy tymi profesjami istnieje jakakolwiek różnica?
Zawód radcy prawnego wykształcił się stosunkowo późno, bowiem mniej więcej około lat 60. ubiegłego wieku. Pierwsi radcowie świadczyli swoje usługi głównie dla banków państwowych oraz przedsiębiorstw krajowych. Adwokaci z kolei działali bardzo prężnie już w trakcie okresu między wojennego – i zajmowali się prowadzeniem spraw swoich klientów przed urzędami oraz sądami.
W Polsce jako jednym z niewielu państw występuje tak zwany dualizm prawniczy – równolegle funkcjonują zawód adwokata i radcy prawnego. W ostatnich latach doszło jednak do zbliżenia kompetencji adwokatów i radców prawnych. Wciąż istnieje jednak różnica w zakresie możliwości pełnienia przez radcę prawnego roli obrońcy w postępowaniu karnym. Od 2015 r. Radcowie prawni mogą także występować jako obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych, pod warunkiem, że nie pozostają w stosunku pracy. Uprawnienie obrończe przysługuje więc radcom zatrudnionym w ramach umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w odpowiedniej spółce. Warunek niepozostawania w stosunku pracy nie obejmuje pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych.
Dlaczego na adwokata mówi się mecenas?
Mecenas a adwokat – czyli odwieczny dylemat. Dlaczego niektórzy wciąż tytułują mianem mecenasów radców prawnych czy adwokatów? Jak zwrócić się poprawnie do tego rodzaju specjalisty podczas pierwszego spotkania?
Jeśli zwrócimy się do prawnika z należnym szacunkiem, tak naprawdę nie ma znaczenia, czy użyty przez nas zwrot będzie brzmiał: „panie mecenasie” czy „panie adwokacie”. Żaden ze specjalistów, którzy na co dzień zajmuje się problemami prawnymi swoich Klientów nie będzie miał problemu z tym, jakim określeniem zwraca się do niego Klient.
Dlaczego jednak dylemat adwokat a mecenas – czy mecenas a adwokat tak często podnoszony jest u osób, które nie mają dużej styczności z prawem? Bez wątpienia jest to sporą zagadką. Można próbować wytypować, że bierze się to przede wszystkim stąd, że Klienci nie chcą zrazić do siebie osób, które będą reprezentować ich prawny interes i starają się oddać im należyty szacunek. A może zwyczajnie nie są pewni, która forma jest poprawna? Może w błąd wprowadził ich ktoś bliski czy znajomy? W języku polskim istnieje zresztą wiele niuansów, które rodzą podobne dylematy, jednak to już temat na osobny artykuł – jeśli nie książkę.
Rozstrzygnijmy zatem raz i na dobre – adwokat czy mecenas – nieważne. Ważne, aby nasz prawnik miał nie tylko wiedzę, doświadczenie i odpowiednie podejście, ale i wkładał w wykonywanie swojej profesji całe serce. A takich właśnie specjalistów zrzesza nasza Kancelaria, która chętnie służy swoim Klientom pomocą w wielu kwestiach.
Zachęcamy do zapoznania się z zakresem usług Kancelarii.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: adwokat Wrocław, kancelaria adwokacka Wrocław, sprawy karne Wrocław, sprawy cywile Wrocław, sprawy rozwodowe Wrocław, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Jednym z modeli opieki, który zyskuje na popularności, jest opieka...
Czytaj więcejPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej i zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego prawnika? Zależy Ci na wiedzy, doświadczeniu i najwyższej jakości...
Czytaj więcej