Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają rozwodzące się pary, jest podział majątku wspólnego. W sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami nie ma zgody co do tego, w jaki sposób ma zostać podzielony majątek, niezbędne może być wejście na drogę sądową. Odpowiednie przygotowanie ma tutaj kluczowe znaczenie, dlatego koniecznie dowiedz się wszystkiego na temat podziału majątku po rozwodzie.
Podział majątku przed rozwodem – czy jest możliwy?
Większość par decyduje się na podział majątku dopiero po rozwodzie. Należy mieć świadomość, że z reguły potrzebne są dwa oddzielne postępowania. Jedno dotyczy samego rozwodu, a drugie – podziału majątku. W niektórych przypadkach jednak pary wolą podział majątku przed rozwodem.
Dokonanie podziału majątku wspólnego jeszcze przed zakończeniem małżeństwa jest możliwe. Co więcej, czasami rozwiązanie takie jest korzystne. Mowa tu przede wszystkim o sporej oszczędności czasu, a także o zabezpieczeniu się przed zobowiązaniami męża lub żony. Podziału majątku przed rozwodem można dokonać, decydując się na ustanowienie rozdzielności majątkowej. Pomoc prawna może okazać się tutaj bardzo cenna, zarówno jeśli chodzi o kwestie formalne, jak i o to, w jaki sposób podzielony zostanie majątek.
Jak przygotować się na podział majątku po rozwodzie?
Z reguły jednak pary decydują się na podział majątku dopiero po rozwodzie. Bardzo często okazuje się, że postępowanie rozwodowe budzi mniej emocji niż podział majątku, szczególnie wtedy, kiedy był to rozwód za porozumieniem stron. Nic w tym dziwnego. Dokonanie podziału majątku, który był gromadzony przez małżonków przez długie lata i wiązał się z ciężką pracą, nie należy do prostych. Niejednokrotnie składniki majątku mogą mieć także wartość sentymentalną – jak na przykład dom, w którym wychowały się wspólne dzieci małżonków.
W związku z tym powstaje pytanie o to, jak przygotować się na podział majątku po rozwodzie. Przede wszystkim warto dowiedzieć się, co dokładnie uwzględnia sąd. I w tym przypadku pomoc prawnika może okazać się przydatna. Doświadczony prawnik zadba o Twoje interesy przy podziale, a także wyjaśni, jak można usprawnić jego dokonanie.
W jaki sposób można dokonać podziału majątku?
Kluczowe znaczenie ma to, w jaki sposób podzielony zostanie majątek. Istnieją tutaj dwie możliwości – sądowy podział majątku oraz podział majątku u notariusza.
Sądowy podział majątku
Sądowy podział majątku jest rozwiązaniem stosowanym w sytuacjach, kiedy małżonkowie nie są zgodni co do tego, jak ma zostać podzielony majątek wspólny. Należy mieć świadomość, że sprawy związane z podziałem majątku bywają bardzo skomplikowane, a przy tym mogą być długotrwałe.
Wynika to z faktu, że sąd musi dokonać ustalenia, co dokładnie wchodzi w skład majątku, a następnie poszczególne składniki majątku muszą zostać wycenione. Co więcej, sąd bierze pod uwagę także wkład każdego z małżonków w gromadzenie majątku wspólnego.
Podział majątku u notariusza
Podziału majątku można również dokonać u notariusza. Jest to dobra alternatywa dla postępowania sądowego, ponieważ zajmuje mniej czasu, a przy tym nie jest tak kosztowna. Istotne jest tutaj to, czy małżonkowie są zgodni co do tego, w jaki sposób ma zostać podzielony majątek. Notariusz nie zajmuje się bowiem rozsądzaniem konfliktów dotyczących tego, co dokładnie ma przypaść każdemu z małżonków po rozwodzie.
W jakich sytuacjach wystarczy zawarcie umowy między małżonkami?
W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli w skład majątku wspólnego wchodziły wyłącznie ruchomości, na przykład samochód czy różnego typu urządzenia, dokonywanie podziału majątku u notariusza nie jest konieczne. Wystarczy zawarcie umowy o podziale majątku. Jeśli jednak w skład majątku wchodziły nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, mieszkania, lokalu użytkowego, konieczny będzie udział notariusza.
Nierówny podział majątku – o czym trzeba pamiętać?
W trakcie podziału majątku sąd uwzględnia wiele czynników. Nie zawsze bowiem zgromadzony przez małżonków majątek dzielony jest po połowie. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy sąd podejmuje decyzję o procentowym podziale majątku przy rozwodzie. Warto jednak mieć świadomość, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, istnieje domniemanie, że udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. To oznacza, że sprawy, w których przynajmniej jedna ze stron dąży do nierównego podziału majątku, mogą być bardzo skomplikowane. Osoba, która dąży do procentowego podziału majątku przy rozwodzie, musi udowodnić przed sądem, że rzeczywiście jej wkład w powstanie majątku wspólnego był większy niż 50 proc.
Kiedy możliwy jest nierówny, procentowy podział majątku po rozwodzie? Przykładem może być sytuacja, gdy jeden z małżonków w sposób rażący nie przyczyniał się do pomnażania majątku wspólnego stosownie do swoich możliwości. Mowa tu także o sytuacjach, gdy jeden z małżonków osiągał o wiele wyższe dochody. Argumentem przemawiającym za procentowym podziałem majątku może być też wniesienie spadku lub darowizny do majątku wspólnego. Sąd z pewnością weźmie pod uwagę również takie okoliczności, jak celowe niepodejmowanie pracy, trwonienie majątku wspólnego czy różnego rodzaju nałogi, jak hazard.
Kwestią sporną pomiędzy małżonkami dokonującymi podziału majątku może być to, że jedna z osób nie podejmowała pracy, ponieważ zajmowała się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Na ogół jednak sąd uznaje, że zajmowanie się dziećmi i domem również wlicza się do pomnażania majątku wspólnego. Co więcej, wartość takiej pracy traktowana jest na równi z pracą zarobkową wykonywaną przez drugiego małżonka.
Rozwód a podział majątku – warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia
Nie bez powodu sprawy o podział majątku traktowane są jako jeden z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych rodzajów spraw sądowych. W wielu przypadkach postępowanie takie ciągnie się latami. Właśnie dlatego osoby, które nie są zgodne co do kwestii podziału majątku wspólnego lub te, którym zależy na nierównym, procentowym podziale majątku po rozwodzie, powinny rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika.
Wiedza i doświadczenie mogą okazać się tutaj niezwykle pomocne. W końcu majątek, który ma zostać podzielony pomiędzy dwoje małżonków, z reguły jest owocem ciężkiej, wieloletniej pracy. Właśnie dlatego powinieneś powierzyć to zadanie osobie, która wie, jak zadbać o Twoje interesy.
Ostatnie artykuły
Alkomaty to urządzenia, które służą policji do badania zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Są one niezwykle popularne – codziennie...
Czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Kancelaria Adwokacka Ambicki Trela kolejny raz została uhonorowana prestiżową nagrodą Orły Prawa 2024. To już czwarty rok z...
Czytaj więcej