Jakiś czas temu udało Ci się podjąć decyzję o zakończeniu małżeństwa, w związku z czym z niecierpliwością czekasz na rozpoczęcie nowego życia? Nie chcesz, aby postępowanie rozwodowe trwało zbyt długo? Sprawdź, co możesz zrobić, aby otrzymać szybki rozwód. Przy okazji dowiesz się, czy można rozwieść się podczas jednej rozprawy sądowej.
Ile czasu trwa rozprawa rozwodowa?
Kwestia tego, ile czasu może trwać postępowanie rozwodowe, budzi wiele wątpliwości. Osoby, które chcą zakończyć swoje małżeństwo, bardzo często z niecierpliwością oczekują na orzeczenie rozwodu przez sąd. Oczywiście na to, ile trwa rozprawa rozwodowa, wpływa wiele czynników. Kluczowe znaczenie ma jednak to, czy jest to rozwód za porozumieniem stron, czy może rozwód z orzekaniem o winie.
Ile trwa rozwód za porozumieniem stron?
Rozwód za porozumieniem stron cieszy się bardzo dużą popularnością. Większość małżeństw wybiera właśnie ten rodzaj rozwodu. Powodów może być wiele – od chęci jak najszybszego zakończenia małżeństwa, poprzez niechęć do analizowania na sali sądowej tego, która ze stron zawiniła. Nie da się ukryć, że rozwód za porozumieniem stron przebiega o wiele sprawniej niż rozwód z orzekaniem o winie.
Pytanie tylko, ile trwa rozwód za porozumieniem stron? Czy można rozwieść się na jednej rozprawie? W niektórych przypadkach jest to możliwe. Jeśli małżonkowie są całkowicie zgodni co do tego, że chcą zakończyć swój związek, sąd prawdopodobnie nie będzie się temu sprzeciwiał. Istotne jest jednak to, aby spełniony został warunek, jakim jest całkowite i trwałe zerwanie więzi pomiędzy małżonkami.
Nie bez znaczenia jest też to, czy małżonkowie doszli do porozumienia w innych kwestiach, takich jak alimenty i dalsza opieka nad dziećmi, jeśli małżonkowie doczekali się wspólnego potomstwa. Jeśli kwestie te zostały rozwiązane, a strony są zgodne, prawdopodobieństwo orzeczenia rozwodu już na pierwszej rozprawie jest bardzo wysokie.
W tym miejscu warto podkreślić, że z reguły kwestia podziału majątku wspólnego – o ile małżonkowie nie są tutaj zgodni – rozpatrywana jest w oddzielnym postępowaniu. Oznacza to, że brak zgody co do podziału majątku nie musi oznaczać, że postępowanie rozwodowe będzie trwało dłużej.
W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie postępowanie może się przedłużyć
Rozwody z orzekaniem o winie są o wiele bardziej skomplikowane. Oznacza to, że w wielu przypadkach potrzeba więcej niż jednej rozprawy, aby sąd mógł wydać orzeczenie. Istotne jest tutaj to, aby sąd nie miał wątpliwości co do tego, że jeden z małżonków rzeczywiście ponosi winę za rozpad małżeństwa.
W przypadku takiej formy rozwodu najważniejsze są materiały dowodowe, zgromadzone przez powoda. Mogą to być orzeczenia lekarskie, zdjęcia, filmy czy zeznania świadków. Ważne jest, aby dowody zgromadzone były w sposób zgodny z prawem, a także z poszanowaniem zasad etycznych.
Wiele też zależy od tego, co jest przyczyną rozpadu związku. Bardzo często jest to przemoc fizyczna, różnego rodzaju uzależnienia czy zdrada. Zdarzają się też sytuacje, kiedy przyczyną rozpadu związku jest porzucenie, popełnienia przestępstwa przez jednego z partnerów, a także brak współżycia intymnego.
Ile wobec tego może trwać rozwód z orzekaniem o winie? Wiele zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Bardzo często potrzebne jest przeprowadzenie trzech lub czterech rozpraw, przy czym czas oczekiwania na każdą kolejną rozprawę może wynosić nawet kilka miesięcy. To z kolei oznacza, że całe postępowanie rozwodowe może potrwać rok lub dłużej.
Czy w tej sytuacji warto decydować się na rozwód z orzekaniem o winie?
Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć samodzielnie. Osoby, których podstawowym celem jest szybki rozwód, powinny rozważyć rezygnację z orzekania o winie. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku orzeczenia winy można ubiegać się o alimenty od byłego małżonka. Orzeczenie winy przez sąd może też być źródłem pewnej satysfakcji dla osoby, która doznała krzywdy od swojego partnera. Aspekt psychologiczny jest tutaj niezwykle istotny, szczególnie w kontekście życia po rozwodzie.
Co możesz zrobić, aby przyspieszyć rozwód?
Wiesz już, ile czasu trwa rozprawa rozwodowa. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby małżeństwo zostało zakończone jak najszybciej, zwróć uwagę na kilka kwestii.
Przede wszystkim postaraj się znaleźć porozumienie z małżonkiem. Mowa tu między innymi o alimentach, opiece nad dziećmi, kontaktami z dziećmi czy tym, kto ma zamieszkiwać w Waszym domu lub mieszkaniu. Zgłaszanie dodatkowych żądań w ramach rozprawy rozwodowej, związanych na przykład z podziałem majątku czy eksmisją jednej ze stron, może znacząco wydłużyć całe postępowanie. Warto więc ograniczyć się wyłącznie do sprawy rozwodowej, a kwestię podziału majątku – jeśli nie ma tutaj zgody – zostawić na oddzielne postępowanie.
Duże znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie do rozwodu. Tutaj zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. W trakcie rozprawy sąd przesłucha każdą ze stron. Wiedza o tym, jakie pytania mogą się pojawić i na co możesz zwrócić uwagę przy konstruowaniu swoich odpowiedzi, także może wpłynąć na usprawnienie całego postępowania.
Tak naprawdę w sytuacji, gdy małżonkowie są zgodni co do zakończenia małżeństwa, cały proces prawny powinien przebiec stosunkowo szybko. To ważna informacja dla osób, które chcą uzyskać szybki rozwód.
Szybki rozwód – warto skorzystać z pomocy prawnej
Zależy Ci na tym, aby uzyskać szybki rozwód? Dzięki skorzystaniu z pomocy doświadczonego prawnika łatwiej będzie Ci zrealizować ten cel. Osoba taka wykorzysta całą swoją wiedzę i doświadczenie, zapewniając Ci kompleksowe wsparcie na każdym etapie rozwodu. Mowa tu nie tylko o napisaniu pozwu i dopełnieniu kwestii formalnych, ale też o przygotowaniu się do rozprawy czy reprezentacji na sali sądowej. Jeśli natomiast pojawi się konieczność mediacji lub negocjacji, prawnik także zapewni niezbędne wsparcie.
Dzięki takiej pomocy nie tylko zwiększysz swoje szanse na szybki rozwód, ale też zyskasz nieocenioną pomoc, przez co całe postępowanie będzie dla Ciebie mniej stresujące. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na skorzystanie z prawniczej pomocy.
Ostatnie artykuły
Alkomaty to urządzenia, które służą policji do badania zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Są one niezwykle popularne – codziennie...
Czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Kancelaria Adwokacka Ambicki Trela kolejny raz została uhonorowana prestiżową nagrodą Orły Prawa 2024. To już czwarty rok z...
Czytaj więcej