W Polsce sprawy rozwodowe mogą zakończyć się z orzeczeniem o winie lub bez niego. Decyzja zależy tutaj przede wszystkim od małżonków. Jeżeli wybierają rozwód z orzeczeniem o winie i nie są w stanie zdecydować, która strona zawiniła i czy rzeczywiście tak się stało, należy to do sądu. Ustala on tę kwestię na podstawie przeprowadzonego postępowania. Rozwód z orzeczeniem o winie ma swoje wady i zalety. Przedstawiamy je w tym artykule.
Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?
Proces rozwodowy to oczywiście bardzo trudne postępowanie dla obojga małżonków. W Polsce wyróżniamy kilka rodzajów rozwodów:
- Rozwód bez orzekania o winie;
- Rozwód z orzeczeniem winy jednej strony (jednego z małżonków);
- Rozwód z orzeczeniem o winie obojga małżonków.
Rozwód z orzeczeniem o winie jest oczywiście znacznie bardziej skomplikowanym procesem niż postępowanie bez orzekania. Niesie on także za sobą pewne konsekwencje dla jednej ze stron.
Warto wiedzieć, że w tym postępowaniu nie ma “większej” oraz “mniejszej” winy. Pozostaje ona po jednej stronie. Rozwód z orzeczeniem o winie oznacza, że jeden małżonek naruszył obowiązki małżeńskie, a także przyczynił się do rozpadu związku.
Taki proces zawsze wymaga, by na końcu zostały wyznaczone konkrety. Sąd lub małżonkowie samodzielnie wyznaczają winnego rozpadu związku. Ta osoba zwykle ponosi poważniejsze konsekwencje rozwodu niż druga strona.
Co można uznać za winę podczas procesu rozwodowego?
Powody rozwodów z orzeczeniem o winie są różne – zależą od indywidualnej sytuacji. Najczęściej należą do nich między innymi zdrada małżeńska, nadużywanie środków odurzających, niechęć do współżycia czy brak wzajemnej pomocy. Od sądu zależy, czy dana kwestia przesądzi o winie jednej ze stron.
Warto wiedzieć, że zawsze konieczne są dowody. To one muszą potwierdzać winę jednego z małżonków. Mogą to być zdjęcia, dokumentacja medyczna, nagrania itd. Niemal wszystko może być uznane za dowód w sprawie. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że dowody muszą być zdobyte zgodnie z poszanowaniem zasad etycznych, a także przepisów prawa.
Jakie zalety i wady ma rozwód z orzeczeniem o winie?
Warto wiedzieć, że rozwód z orzekaniem o winie nie jest rozwiązaniem idealnym. Ma pewne zalety, ale także wady. W razie braku odpowiedniej wiedzy warto skontaktować się z adwokatem. Ekspert doradza czy warto brać rozwód z orzeczeniem o winie, a także przygotowuje kolejne kroki.
Przechodząc do zalet rozwodu z orzeczeniem o winie, warto mieć na uwadze możliwość dochodzenia od małżonka winnego alimentów. To szansa na poprawienie sytuacji finansowej osoby, która nie ponosi winy za rozpad związku. Warto jednak wiedzieć, że alimenty nie zawsze zostają zasądzone.
Niestety, wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że rozwód z orzekaniem o winie sprawia, że strona niewinna otrzymuje o wiele większą część majątku. Nie jest to prawdą. Rozwód z orzekaniem o winie w ogromnej większości przypadków. nie ma wpływu na podział majątku wspólnego.
Jak przygotować pozew o rozwód z orzeczeniem winy?
Warto wiedzieć, że taki dokument jest jednym z najtrudniejszych do przygotowania, jeśli chodzi o formalności rozwodowe. Pozew o rozwód bez orzekania o winie to znacznie prostsza kwestia – nie trzeba udowadniać winy jednej ze stron i podpierać jej dowodami. Tutaj także postępowanie jest krótsze.
Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie powinien być przygotowany szczegółowo oraz skrupulatnie. Konieczne jest dołączenie materiału dowodowego. Wina musi być jasno udowodniona oraz udokumentowana – np. zdjęciami czy dokumentacją medyczną.
Samodzielne przygotowanie dokumentu oraz późniejsze uczestniczenie w procesie może być trudne zarówno pod względem prawnym, jak i psychicznym. Warto skorzystać z pomocy sprawdzonego adwokata we Wrocławiu, który przeprowadzi klienta przez wszystkie etapy postępowania. Jest to istotne szczególnie w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie.
Ile trwa i jak wygląda sprawa rozwodowa z orzeczeniem o winie?
Nie ma tutaj jednej konkretnej zasady. Z reguły potrzebne są trzy lub cztery rozprawy, a oczekiwanie na każdą kolejną może trwać nawet kilka miesięcy. Proces rozwodowy z orzeczeniem o winie jest bardzo czasochłonny i często kosztowny. Warto przed jego rozpoczęciem zapytać adwokata, czy takie rozwiązanie rzeczywiście będzie najlepsze.
Rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku – jak wygląda ta zależność?
Podział majątku jest jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o proces rozwodowy i orzekanie winy. To, że małżonek zostanie uznany za winnego, nie oznacza większej części majątku, która miałaby przysługiwać drugiej stronie. Orzeczenie o winie najczęściej nie wpływa na podział majątku.
Sąd może ustalić nierówne części dla obu stron z różnych powodów. Może nim być nawet marnotrawienie majątku czy uchylanie się od pracy zawodowej. Podział jest taki sam przy rozwodzie z orzeczeniem winy, jak i bez niego.
Sprawdź czego się spodziewać po sądowym podziale majątku po rozwodzie.
Adwokat Wrocław – profesjonalna pomoc w sprawach rozwodowych
Pomoc doświadczonego adwokata może okazać się nieoceniona w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Co ważne, dotyczy to zarówno powoda, jak i pozwanego. Z takiego wsparcia warto skorzystać już na samym początku, czyli na etapie gromadzenia materiału dowodowego i przygotowywania argumentacji do pozwu. Dobry adwokat z Wrocławia zapewni wsparcie na każdym etapie postępowania rozwodowego, dzięki czemu proces prawny związany z zakończeniem małżeństwa z pewnością będzie mniej stresujący.
Ostatnie artykuły
Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu, szczególnie jeśli wiąże się z koniecznością podziału wspólnego majątku. W Polsce...
Czytaj więcejOd pewnego czasu myślisz o zakończeniu swojego małżeństwa i zastanawiasz się, jakie pytania zadaje sąd podczas rozwodu? Wiele zależy od tego, czy jest to...
Czytaj więcej