Zakaz prowadzenia pojazdów skrócenie – Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem prawa karnego, stosowanym przez sąd w razie popełnienia czynu zabronionego przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Może on być orzeczony obligatoryjnie lub fakultatywnie, w zależności od sposobu działania sprawcy. W uzasadnionych przypadkach, istnieje możliwość skrócenia czasu trwania takiego zakazu, po uprzednim spełnieniu przez wnioskodawcę warunków ściśle określonych przez obowiązujące przepisy prawa.
Czym jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, w jakich warunkach może dojść do jego skrócenia oraz jak powinien wyglądać wniosek w tym przedmiocie, dowiecie się z tego artykułu.
Czym jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest środkiem karnym mającym na celu, poza zastosowaniem dodatkowej represji karnej wobec określonego sprawcy, także zapobieżenie ponownemu popełnieniu przez niego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, poprzez czasowe wyeliminowanie go z uczestnictwa w ruchu drogowym.
Zakaz prowadzenia pojazdów
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych określonego rodzaju może zostać orzeczony przez sąd fakultatywnie lub obligatoryjnie.
Zakaz fakultatywny
Może on mieć miejsce w razie uprzedniego skazania osoby uczestniczącej w ruchu drogowym za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. W szczególności uzasadnione to jest sytuacją, w której z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża zasadom takiego bezpieczeństwa.
Zakaz obligatoryjny
Sąd musi orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania sprawcy za przestępstwo:
- ucieczki przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego,
- prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień,
- niezastosowania się sprawcy do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – jakie warunki należy spełnić?
Zakaz prowadzenia pojazdów skrócenie – Warunkiem ubiegania się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest:
- upływ co najmniej połowy okresu na jaki został on orzeczony, przy czym nie może to być mniej niż 1 rok,
- przestrzeganie przez sprawcę porządku prawnego.
Jeżeli jednak zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony dożywotnio, może dojść do jego skrócenia, w przypadku, gdy:
- skazany przestrzegał porządku prawnego,
- nie zachodzi obawa ponownego popełnienia przez niego przestępstwa podobnego do tego, za które został on zastosowany, a więc gdy skazany uzyskał w tym zakresie pozytywną prognozę kryminologiczną,
- zakaz był w stosunku do skazanego wykonywany przynajmniej przez 15 lat.
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów następuje poprzez wydanie przez Sąd orzeczenia stwierdzającego „uznanie środka karnego za wykonany”.
Wniosek o uznanie środka karnego za wykonany
Wniosek o uznanie środka karnego za wykonany, a więc de facto wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów składa się do sądu, który wydał wyrok w sprawie karnej w I instancji.
Wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów 2020 powinien zawierać następujące elementy:
- wskazanie daty sporządzenia wniosku,
- oznaczenie sądu do którego jest kierowane,
- oznaczenie wnioskodawcy, poprzez podanie jego danych osobowych, a więc imienia, nazwiska oraz dokładnego adresu zamieszkania,
- wskazanie wyroku sądu, który nałożył zakaz wraz z sygnaturą akt oraz sprecyzowanie od kiedy jest on wykonywany,
- dokładne uzasadnienie, w którym należy wykazać spełnienie przesłanek prawnych umożliwiających skrócenie przez sąd zakazu. Powołać też należy okoliczności faktyczne, w postaci na przykład konieczności odzyskania uprawnień ze względu na rodzaj pracy zarobkowej,
- własnoręczny podpis wnioskodawcy.
Wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów można znaleźć na wielu stronach internetowych.
Kiedy nie można ubiegać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
O możliwość ubiegania się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie mogą ubiegać się sprawcy przestępstw popełnionych pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a także ci, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia. Oznacza to, że osoba skazana za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających lub za każdy inny czyn popełniony przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, jeżeli w trakcie jego popełnienia sprawca był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, wyłączona jest z możliwości uzyskania skrócenia okresu wykonywania tego środka karnego.
Jeśli zostałeś skazany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji i otrzymałeś zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie musisz się z nim godzić. Masz prawo ubiegać się o skrócenie lub umorzenie tego środka karnego, jeśli spełnisz określone warunki.
Skorzystaj z pomocy kancelarii adwokackiej z Wrocławia, który zna się na prawie karnym. W Kancelarii Adwokackiej Adwokatów Ambicki Trela oferujemy Ci profesjonalną obronę i reprezentację w sprawach o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdu.
Wniosek o umorzenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych
Wniosek o umorzenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest dopuszczalny, gdy zostaną spełnione przesłanki określone w przepisach Kodeksu karnego.
W ich świetle, sąd może warunkowo umorzyć takie postępowanie karne gdy:
- wina sprawcy i społeczna szkodliwość czynu są nieznaczne,
- okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
Wyjątek od powyższej zasady stanowi sytuacja, w której sprawca przestępstwa zagrożony jest karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.
Wniosek o umorzenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – Warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
Czemu warto skorzystać z pomocy adwokata w tej sprawie?
Właściwe sformułowanie wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów jest w stanie znacznie podnieść Twoją szansę na powodzenie całego przedsięwzięcia. Dzięki dopełnieniu wszelkich formalności, w czym chętnie pomożemy, możesz zyskać pewność, że sprawa zostanie załatwiona w sposób kompetentny i możliwie szybki. Nasze wsparcie prawne otrzymasz również w sprawie o warunkowe zawieszenie zakazu prowadzenia pojazdów.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw karnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, zakaz prowadzenia pojazdów skrócenie, wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów 2020, wniosek o umorzenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
W większości przypadków terminy rozpraw sądowych wyznaczane są z pewnym wyprzedzeniem, tak aby wszyscy uczestnicy mogli zaplanować swój czas w taki sposób,...
Czytaj więcejChoć dziedziczenie w wielu przypadkach wiąże się z korzyścią majątkową, nie zawsze musi tak być. Zdarzają się sytuacje, kiedy zmarły pozostawia po sobie...
Czytaj więcej