Rozwód, w przeciwieństwie do unieważnienia małżeństwa, jest sposobem na formalne zakończenie ważnego związku małżeńskiego. Z uwagi na swój charakter wywołuje ogromne emocje, a przedmiotem ustaleń sądu często bywa wina rozkładu pożycia mężna i żony, co ma wpływ m.in. na możliwość zasądzenia renty alimentacyjnej.
Wyprowadzka przed rozwodem a sprawa rozwodowa — o czym warto pamiętać?
Przepisy nie wskazują jednoznacznie skutków wyprowadzki przed rozwodem, ale w tym przedmiocie wielokrotnie wypowiadały się sądy. Kluczowe dla sprawy jest to, czy opuszczenie domu przez jednego z małżonków było przyczyną zakończenia małżeństwa, czy też jego skutkiem. Inaczej wyglądać będzie sytuacja, gdy doszło do wyprowadzki przed rozwodem, a inaczej, gdy opuszczenie miejsca zamieszkania nastąpiło w trakcie sprawy rozwodowej.
Z punktu widzenia postępowania sądowego kluczowe będą zatem: przyczyna oraz sposób opuszczenia wspólnego miejsca zamieszkania, moment wyprowadzki, sytuacja małoletnich dzieci stron oraz to, jakie przedmioty zabrał z domu wyprowadzający się małżonek.
Rozwód a wspólne mieszkanie
W myśl polskich przepisów jednym z obowiązków małżonków jest utrzymywanie więzi ekonomicznej, która najczęściej polega na prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy jeden z małżonków wykonuje prace wymagającą opuszczania (np. w delegacji) miejsca zamieszkania na wiele tygodni. Kluczowe jest to, by małżonkowie wciąż uważali konkretne miejsce za swój wspólny dom.
Rozwód a wspólne mieszkanie – Gdy dochodzi do zerwania więzi pomiędzy mężem i żoną, aktualnym problemem staje się kwestia rozwodu, a wspólne mieszkanie to podstawowa materia, którą należy uregulować. Nie sprawia większego problemu sytuacja, w której małżonkowie są zgodni co do tego, co dalej z mieszkaniem. Jeśli jednak między nimi jest brak zgody na rozwód, często dochodzi do zdarzeń o daleko idących skutkach prawnych.
Czy jest sytuacja, kiedy żona może wyrzucić męża z domu?
Wśród najczęstszych problemów pojawia się pytanie, kiedy żona może wyrzucić męża z domu. Odpowiedź nie jest prosta i zależy od stosunków cywilnoprawnych pomiędzy małżonkami oraz zachowania męża.
Co do zasady lokatorzy nieruchomości mieszkalnych są chronieni przepisami prawa i nie można pozbawiać ich prawa do korzystania z mieszkania bez orzeczenia właściwego organu. Chcąc pozbyć się męża z domu żona powinna wytoczyć mu pozew o eksmisję na podstawie art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Eksmisję można także przeprowadzić w przypadku zastosowania procedury Niebieskiej Karty.
Prawo przewiduje jednak sytuacje, kiedy żona może wyrzucić męża z domu w trybie przyspieszonym. Ma to miejsce wtedy, gdy mąż dopuszcza się przemocy wobec niej lub innych osób zamieszkujących w nieruchomości. Jeśli w takiej sprawie wszczęte zostanie postępowanie karne, możliwe jest zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci nakazu opuszczenia lokalu, który przewidziano w art. 275a Kodeksu postępowania karnego.
Co grozi za wyrzucenie żony z domu?
Ujmując temat z innej perspektywy należy także rozważyć, co grozi za wyrzucenie żony z domu. Skutki bezprawnego pozbawienia małżonka dachu nad głową mogą mieć różny charakter.
W określonych sytuacjach sąd może uznać, że bezprawne wyrzucenie żony było przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego i orzec rozwód z winy męża. Może to mieć też znaczenie dla ustalenia wysokości alimentów lub kształtu władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi. Wyrzucona żona ma również prawo do skierowania wobec męża powództwa o naruszenie posiadania, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, jakie będzie musiała ponieść osoba wyrzucająca żonę na bruk.
Czasami zdarza się, że samowolne eksmitowanie związane jest z użyciem przemocy, co grozi za wyrzucenie żony z domu wszczęciem postępowania karnego i skazaniem sprawcy np. za naruszenie nietykalności opisane w art. 217 § 1 Kodeksu karnego.
Czy matka może wyprowadzić się z dzieckiem przed rozwodem?
Odpowiadając na kwestię czy matka może wyprowadzić się z dzieckiem przed rozwodem należy pamiętać o tym, że w tego typu sprawach sądy kierują się przede wszystkim dobrem dziecka. Co do zasady taka wyprowadzka przed rozwodem nie jest zabroniona. Jeśli jednak jej efektem jest skrzywdzenie dziecka, sąd może wziąć tę okoliczność pod uwagę i ustalić miejsce zamieszkania małoletniego przy ojcu. Dlatego podejmując decyzję w przedmiocie tego, czy matka może wyprowadzić się z dzieckiem przed rozwodem, należy przede wszystkim określić, co będzie najlepsze dla dziecka.
Wbrew niektórym opiniom opisywana sytuacja nie ma większego wpływu na podział majątku po rozwodzie, a dzieci mogą mieć znaczenie w postępowaniu podziałowym np. wtedy, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi domu, w którym mieszkają.
Jakie są prawne skutki wyprowadzki przed rozwodem?
Podsumowując, skutki wyprowadzki przed rozwodem zależą od tego, w jakich okolicznościach do niej doszło. Dla postępowania rozwodowego ma to znaczenie przy ustalaniu winy rozkładu pożycia małżeńskiego, a także przy ustalaniu miejsca stałego pobytu dzieci oraz sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania stron.
Jeśli okoliczności wyprowadzki związane są z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia, jej skutki mogą dotyczyć także szeroko rozumianej odpowiedzialności karnej. Ona także może mieć wpływ na ustalenie winy stron w kwestii rozpadu małżeństwa.
Wreszcie wyprowadzka, która dotyczy także dzieci, może mieć dalekosiężne skutki w kwestii wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz ustalenia wysokości renty alimentacyjnej.
Wyprowadzka przed rozwodem – co można zabrać z domu?
Istotnym problemem osób opuszczających wspólne miejsce zamieszkania jest także kwestia tego, co mogą zabrać z domu przed rozwodem. Należy tutaj rozróżnić dwie sytuacje.
Jeśli strony nie mają wspólności małżeńskiej, oznacza to, że musiały wcześniej zawrzeć tzw. intercyzę. Małżonek opuszczający dom w taki wypadku może zabrać wszystkie rzeczy, które do niego należą – nigdy bowiem nie doszło do powstania na nich współwłasności.
Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia osób, które żyją w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Bezsprzecznie mają one prawo zabrać rzeczy wchodzące w skład ich majątku osobistego, np. te, które posiadały przed zawarciem małżeństwa. Pełna lista takich rzeczy znajduje się w art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z drugiej strony, osoba opuszczająca mieszkanie nie może zabrać niczego, co należy do majątku osobistego drugiego małżonka. Popełnia wtedy, w zależności od wartości tych rzeczy, przestępstwo z art. 278 Kodeksu karnego lub wykroczenie z art. 119 Kodeksu wykroczeń.
Przy ustaleniach, co można zabrać z domu przed rozwodem, najwięcej wątpliwości budzi kwestia rzeczy wspólnych. Zgodnie z art. 34[1] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka. Ocena zabrania rzeczy wspólnej przez jednego z małżonków zależy od indywidualnych okoliczności sprawy, dlatego niezbędna wydaje się tutaj pomoc doświadczonego adwokata rozwodowego. Wrocław jest siedzibą naszej kancelarii, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszych usług przede wszystkim osoby mieszkające w tym regionie Polski.
Zachęcamy także do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rozwodowych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: skutki wyprowadzki przed rozwodem, wyprowadzka przed rozwodem, rozwód a wspólne mieszkanie, kiedy żona może wyrzucić męża z domu, co grozi za wyrzucenie żony z domu, czy matka może wyprowadzić się z dzieckiem przed rozwodem, co mogę zabrać z domu przed rozwodem, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
W większości przypadków terminy rozpraw sądowych wyznaczane są z pewnym wyprzedzeniem, tak aby wszyscy uczestnicy mogli zaplanować swój czas w taki sposób,...
Czytaj więcejChoć dziedziczenie w wielu przypadkach wiąże się z korzyścią majątkową, nie zawsze musi tak być. Zdarzają się sytuacje, kiedy zmarły pozostawia po sobie...
Czytaj więcej