Kwestia tego, jak podwyższyć alimenty, jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w stosunkach prawnorodzinnych. Na wysokość świadczenia alimentacyjnego wpływ ma wiele czynników, które nie zawsze są podnoszone przez strony postępowania. Utrudnia to procedowanie w sprawie i uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia. W niniejszym artykule przedstawimy jak podwyższyć alimenty, jakiej argumentacji użyć oraz jakie dowody zebrać.
Jakie czynniki wpływają na wysokość alimentów?
Wysokość alimentów zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.) zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Przez usprawiedliwione potrzeby dziecka należy rozumieć koszty potrzebne do jego utrzymania, wychowania i prawidłowego rozwoju. Z kolei możliwości majątkowe zobowiązanego (najczęściej rodzica) to jego możliwości zarobkowe, posiadany majątek oraz wpływy inne niż wynagrodzenie, np. dywidendy z posiadanych udziałów w spółkach handlowych. Wszystkie okoliczności dotyczące dwóch powyższych przesłanek są czynnikami wpływającymi na wysokość alimentów.
Ponowne orzeczenie alimentacyjne – o ile można podnieść alimenty?
O tym, o ile można podnieść alimenty, decydują wspomniane wyżej czynniki wpływające na wysokość alimentów, dobro dziecka oraz osobiste starania o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego (art. 135 § 2 k.r.o.). Warto jednak pamiętać o tym, że powyższe okoliczności należy udowodnić, ponieważ sąd może opierać się wyłącznie na dowodach zgromadzonych w sprawie i na swoim własnym doświadczeniu życiowym.
Z powyższego wynika, że same okoliczności faktyczne sprawy to za mało by ustalić, o ile można podnieść alimenty. Konieczne jest jeszcze zweryfikowanie, czy można udowodnić je w trakcie sprawy.
Zmiana świadczenia alimentacyjnego – kiedy można wnioskować o zwiększenie alimentów?
W największym skrócie, wnioskować o zwiększenie alimentów można wtedy, gdy zmieniła się dotychczasowa sytuacja dziecka (wzrosły koszty życia) lub rodzica (wzrosły możliwości zarobkowe). Stosunkowo rzadko zdarza się, że sądy zwiększają alimenty tylko dlatego, że spadły możliwości zarobkowe rodzica osobiście opiekującego się dzieckiem, ale jest to możliwe.
Kwestie majątkowe – możliwości zarobkowe rodzica płacącego alimenty
Możliwości zarobkowe rodzica mają duże znaczenie dla wysokości alimentów. Jeśli od czasu orzeczenia alimentów możliwości te uległy poprawie, a potrzeby dziecka nie były zaspokojone w pełni, jest to podstawa do zwiększenia zasądzonej kwoty. Poprawa możliwości zarobkowych to nie tylko wyższa pensja, ale też ukończenie specjalistycznych kursów albo szkoły, nabycie majątku generującego dochód (np. mieszkania na wynajem) i inne sytuacje tego pokroju.
Wzrost usprawiedliwionych wydatków – koszty utrzymania i potrzeby dziecka
Podstawową kwestią jednak, która ma znaczenie dla podwyższenia alimentów, jest wzrost usprawiedliwionych wydatków związanych z funkcjonowaniem dziecka. Wraz z wiekiem potrzeby finansowe dzieci rosną. Potrzebują nowych ubrań, pomocy do nauki i środków na spędzanie wolnego czasu adekwatnie do ich wieku. Podobnie rzecz wygląda ze środkami higieny osobistej i lekami, jeśli stan zdrowia dziecka uległ pogorszeniu.
Zmiany gospodarcze – czy można żądać podwyższenia alimentów ze względu na inflację?
Polskie przepisy nie przewidują wprost przesłanki zwiększenia alimentów w związku z panującą inflacją. Warto jednak pamiętać, że inflacja wpływa na koszty życia wszystkich, w tym dzieci. Rośnie koszt wyżywienia, zakupu niezbędnych do prawidłowego rozwoju przedmiotów i aktywności pozaszkolnych. Pośrednio zatem, ale inflacja uzasadnia podwyższenie alimentów.
Jak często można wnioskować o zwiększenie alimentów?
W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym nie uregulowano kwestii tego, jak często można wnioskować o podwyższenie alimentów. W praktyce dzieje się tak co kilka lat, ale zdarzają się sprawy wszczynane po kilku miesiącach. Krótki okres pomiędzy zasądzeniem i podwyższeniem alimentów uzasadniany jest wtedy nagłą, istotną zmianą stosunków majątków dziecka lub zobowiązanego do zapłaty rodzica.
Podwyższenie alimentów po 5 latach
Wydaje się, że podwyższenie alimentów po 5 latach co do zasady jest dopuszczalne, zwłaszcza gdy dziecko jest relatywnie młode. To wystarczający czas, by przejść ze żłobka do przedszkola lub z przedszkola do szkoły. U nastolatka koszty w ciągu tego okresu nie muszą radykalnie wzrosnąć, ale nawet wtedy będzie można zauważyć różnicę. Podwyższenie alimentów po 5 latach warto skonsultować z profesjonalnym pełnomocnikiem, ponieważ zmiana kosztów utrzymania dziecka może być na tyle mała, że sąd nie będzie chciał uwzględnić powództwa.
Podwyższenie alimentów po 10 latach
Zdecydowanie inaczej przedstawia się kwestia podwyższenia alimentów po 10 latach. W ciągu dekady nie tylko istotnie zmienia się sytuacja dziecka, ale także może dojść do radykalnych zmian w sytuacji zawodowej osoby zobowiązanej do zapłaty. I to właśnie możliwości zarobkowe rodzica płacącego alimenty są największym zagrożeniem dla sprawy o podwyższenie alimentów po 10 latach, ponieważ z uwagi na wiek, stan zdrowia lub sytuacje losowe mogą ulec obniżeniu.
Po tylu latach zwiększenie obowiązku alimentacyjnego zazwyczaj dotyczy już alimentów na dorosłe dziecko. W tym przypadku przedmiotem ustaleń sądu będzie także to, czy uprawniony jest w stanie samodzielnie się utrzymać.
Pozew o podwyższenie alimentów – jak napisać wniosek?
Uprawnieni do alimentów lub ich rodzice często zastanawiają się, jak napisać pozew o podwyższenie alimentów (nazywany czasem potocznie także wnioskiem o alimenty). Dokument taki powinien spełniać wymagania przewidziane dla wszystkich pism procesowych i pozwów, a dodatkowo musi opisywać okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia. Oprócz wniosków dowodowych zgodnych z obowiązującymi, rygorystycznymi standardami, uzasadnienie pozwu o podwyższenie alimentów powinno także zawierać szczegółowe wyliczenie kosztów utrzymania uprawnionego i przynajmniej szacunkowe możliwości zarobkowe zobowiązanego. Odpowiedź na pytanie jak napisać pozew o podwyższenie alimentów nie jest zatem jednoznaczna i zależy od wielu okoliczności danej sprawy.
Materiał dowodowy – uzasadnienie podwyższenia alimentów oraz argumenty
Uzasadnienie podwyższenia alimentów to podstawowe zadanie stojące przed osobą składającą pozew. By wygrać taką sprawę w sądzie nie wystarczy sama chęć zmiany poprzedniego rozstrzygnięcia. Uzasadniając podwyższenie alimentów należy wykazać takie okoliczności, które przekonają skład orzekający do stanowiska powoda.
Argumenty za podwyższeniem alimentów powinny skupiać się na okolicznościach opisanych wcześniej – możliwościach zarobkowych i majątkowych rodzica oraz usprawiedliwionych potrzebach dziecka. W przypadku szczególnych spraw dotyczących podwyższenia alimentów, argumenty muszą obejmować także dodatkowe okoliczności, takie jak możliwość samodzielnego utrzymania przez dziecko.
W uzasadnieniu pozwu o podwyższenie alimentów powinny znaleźć się wnioski dowodowe umożliwiające weryfikację podnoszonych okoliczności, takie jak:
- rachunki imienne i faktury;
- wciągi z konta bankowego;
- korespondencja i wiadomości SMS;
- wydruki z rejestrów gospodarczych, gdy zobowiązany jest przedsiębiorcą;
- deklaracje i rozliczenia podatkowe;
- zeznania świadków.
Gdzie złożyć wniosek o podwyższenie alimentów?
O tym, gdzie złożyć wniosek o podwyższenie alimentów, decydują art. 27 § 1 oraz art. 32 Kodeksu postępowania cywilnego. Wynika z nich, że pozew można wnieść albo do sądu rejonowego właściwego miejscowo dla miejsca zamieszkania pozwanego, albo do sądu rejonowego właściwego miejscowo dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów.
Ostatecznie decyzję co do tego, gdzie złożyć wniosek o podwyższenie alimentów, podejmuje sam powód. W pozwie powinno znaleźć się uzasadnienie tego wyboru.
Sprawa o podwyższenie alimentów – jak wygląda?
Sprawa o podwyższenie alimentów rozpoczyna się od wniosku (pozwu) o podwyższenie alimentów. Razem z tym pismem można zażądać zabezpieczenia roszczenia o podwyższenie alimentów, które sąd rozpoznaje bardzo szybko, nie oglądając się na główne postępowanie w sprawie. Zgodnie ze standardową procedurą pozwany otrzymuje następnie zobowiązanie do ustosunkowania się do wniosku o podwyższenie alimentów.
Sprawa o podwyższenie alimentów rozpoznawana jest na rozprawie, w której mogą uczestniczyć strony i ich pełnomocnicy. Sąd przeprowadza na niej czynności procesowe, przesłuchuje świadków i odbiera zeznania od powoda i pozwanego. Jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody, sprawa kończy się wydaniem przez sąd wyroku.
Przygotowanie do sprawy – jak się bronić przed zmianą alimentów?
Kwestia tego, jak się bronić w sprawie o podwyższenie alimentów zależy od okoliczności podnoszonych w pozwie. Dobrze przygotowana taktyka procesowa powinna uwzględniać zarówno kwestionowanie podwyższenia kosztów życia dziecka (gdy jest to uzasadnione), jak i zwalczanie twierdzeń dotyczących zwiększenia możliwości zarobkowych i majątkowych pozwanego.
Nie można wskazać jednej skutecznej metody tego, jak bronić się w sprawie o podwyższenie alimentów. Nie ulega natomiast wątpliwości, że powinna to być obrona aktywna, związana z czynnym udziałem w rozprawach i składaniem pism procesowych prezentujących argumenty popierające stanowisko pozwanego.
Ile kosztuje sprawa o podwyższenie świadczenia alimentacyjnego?
Odpowiedź na pytanie ile kosztuje sprawa o podwyższenie alimentów znajduje się w art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zgodnie z którym nie ma obowiązku uiszczania kosztów sądowych strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów. Powód jest także zwolniony z opłaty skarbowej od udzielanego pełnomocnictwa.
Jeśli zaś chodzi o pomoc profesjonalnego pełnomocnika, to tutaj o tym, ile kosztuje sprawa o podwyższenie alimentów decyduje zazwyczaj złożoność danej sprawy oraz przewidywany zakres postępowania dowodowego.
Czy sąd apelacyjny może podwyższyć alimenty?
W naszej praktyce często spotykamy się z pytaniami czy sąd apelacyjny może podwyższyć alimenty. Należy tutaj jednak rozgraniczyć dwie kwestie.
Sąd apelacyjny w rozumieniu ustrojowym to trzeci poziom sądownictwa powszechnego. Zazwyczaj w danym województwie jest taki jeden, np. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. W takim rozumieniu sąd apelacyjny może podwyższyć alimenty tylko wtedy, gdy są one częścią sprawy rozwodowej i sąd ten rozpoznaje apelację od wyroku rozwodowego.
W znaczeniu potocznym natomiast sąd apelacyjny to sąd II instancji, którym w przypadku spraw alimentacyjnych jest sąd okręgowy. W kompetencji takiego sądu leży możliwość podwyższenia alimentów, o ile zostanie złożony stosowny środek odwoławczy.
Adwokat od spraw rodzinnych a podwyższenie alimentów – kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?
Pozew o podwyższenie alimentów to pismo o wiele bardziej skomplikowane niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Sądy oczekują dość szczegółowego rozpisania wszystkich elementów składających się na koszty utrzymania dziecka. Dodatkowo w pozwie o podwyższenie alimentów należy udowodnić jak zmieniła się sytuacja majątkowa i zarobkowa stron. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy profesjonalnych adwokatów od spraw rodzinnych. We Wrocławiu takie usługi świadczy nasza kancelaria. Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu spraw alimentacyjnych zarówno po stronie uprawnionych, jak i osób pozwanych. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rodzinnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: wniosek o podwyższenie alimentów, pozew o podwyższenie alimentów, podwyższenie alimentów, o ile można podnieść alimenty, podwyższenie alimentów po 5 latach, ile kosztuje sprawa o podwyższenie alimentów, jak napisać pozew o podwyższenie alimentów, uzasadnienie podwyższenia alimentów, podwyższenie alimentów argumenty, jak podwyższyć alimenty, podwyższenie alimentów po 10 latach, sprawa o podwyższenie alimentów, sprawa o podwyższenie alimentów jak się bronić, czy sąd apelacyjny może podwyższyć alimenty, uzasadnienie pozwu o podwyższenie alimentów, gdzie złożyć wniosek o podwyższenie alimentów, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
W większości przypadków terminy rozpraw sądowych wyznaczane są z pewnym wyprzedzeniem, tak aby wszyscy uczestnicy mogli zaplanować swój czas w taki sposób,...
Czytaj więcejChoć dziedziczenie w wielu przypadkach wiąże się z korzyścią majątkową, nie zawsze musi tak być. Zdarzają się sytuacje, kiedy zmarły pozostawia po sobie...
Czytaj więcej