Jak zmienić nazwisko po rozwodzie?
Wiele osób, a przede wszystkim kobiet, chce po rozwodzie powrócić do swojego poprzedniego nazwiska. Warto wiedzieć o tym, że nazwisko po rozwodzie może zostać w łatwy sposób zmienione. Aby skorzystać z takiej możliwości, wystarczy w terminie dopełnić pewnych formalności. Ten wpis odpowie Ci na pytanie: jak zmienić nazwisko po rozwodzie.
Nazwisko po rozwodzie – Co istotne, zmiany nazwiska może dokonać wyłącznie osoba, której zmiana ta dotyczy. Nazwisko po rozwodzie nie może zatem ulec zmianie na skutek działań byłego małżonka. Innymi słowy, w naszym porządku prawnym nie jest możliwe pozbawienie eksmałżonka nazwiska, które ten przyjął w związku z zawarciem małżeństwa. Zmiana nazwiska po rozwodzie następuje zatem wyłącznie z inicjatywy małżonka, którego nazwisko ma ulec zmianie.
Jak zmienić nazwisko po rozwodzie – Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Czas na złożenie takiego oświadczenia wynosi 3 miesiące od uprawomocnienie się orzeczenia rozwodowego.
Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie po upływie 3 miesięcy
Zmiana nazwiska po rozwodzie po upływie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego może nastąpić wyłącznie w trybie ustawy o zmianie imienia i nazwiska z dnia 17 października 2008 r. Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie po upływie 3 miesięcy jest zatem możliwy. Zmiana nazwiska w takim przypadku uzależniona jest od spełnienia przesłanek przewidzianych w tej ustawie.
Gdzie złożyć wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie?
Zmiana nazwiska po rozwodzie wniosek – Wniosek o przyjęcie oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego, właściwe oświadczenie oraz wymagane dokumenty należy złożyć kierownikowi dowolnego urzędu stanu cywilnego lub jeśli przebywasz za granicą – konsulowi.
Zmiana nazwiska po rozwodzie – dokumenty
W celu skutecznego załatwienia sprawy, udając się do urzędu stanu cywilnego lub konsula, warto przygotować niezbędne informacje i dokumenty.
Zmiana nazwiska po rozwodzie dokumenty i informacje, które należy przygotować:
- wniosek o przyjęcie oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego (wzór wniosku dostępny jest w urzędzie oraz do pobrania na stronie www urzędu)
- ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
- potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej lub konsularnej (opłatę można uiścić na miejscu w kasie urzędu lub przelewem na rachunek bankowy urzędu)
- informacje o miejscu sporządzenia aktu małżeństwa
- informacje o dacie uprawomocnienia się wyroku rozwodowego
W przypadku składania oświadczenia przed konsulem, konieczne będzie przedłożenie odpisu prawomocnego wyroku sądowego rozwiązującego małżeństwo poprzez rozwód.
Zmiana nazwiska po rozwodzie dokumenty – Jeśli okaże się, że niezbędne jest przedłożenie dodatkowych dokumentów, zostaniesz o tym fakcie poinformowany przez urzędnika lub konsula. Taka potrzeba może pojawić się na przykład w sytuacji, gdy orzeczenie rozwodowe wydał sąd innego państwa.
Zmiana nazwiska po rozwodzie w trybie administracyjnym
Zmiany nazwiska w trybie administracyjnym, zgodnie z ustawą o zmianie imienia i nazwiska, można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
- nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
- na nazwisko używane;
- na nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
- na nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Zmiana nazwiska po rozwodzie w trybie administracyjnym wymaga wniosku osoby ubiegającej się o taką zmianę, składanego do kierownika urzędu stanu cywilnego. Osoby zamieszkałe za granicą mogą złożyć wniosek za pośrednictwem konsula, wskazując kierownika urzędu stanu cywilnego, któremu wniosek ma zostać przekazany. Wskazana ustawa określa także to, jakie elementy powinien zawierać wniosek. Złożenie wniosku wiąże się z opłatą w kwocie 37 zł.
Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie rodziców
Rozwód rodziców nie skutkuje zmianą nazwiska dziecka. Do tego potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Zgoda jednego z rodziców jest wystarczająca w przypadku gdy jeden z rodziców pozbawiony władzy rodzicielskiej albo nie żyje. Jeśli rodzice dziecka nie są w stanie osiągnąć porozumienia, każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka.
Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie – Dodatkowo, jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.
Ile kosztuje zmiana nazwiska po rozwodzie?
Zmiana nazwiska po rozwodzie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie, wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 11 zł.
Ile kosztuje zmiana nazwiska po rozwodzie – Jeśli sprawa załatwiana jest przed konsulem, wnioskodawca zobowiązany jest zapłacić 50 euro opłaty konsularnej.
Zmiana nazwiska – ile trwa?
Kierownik urzędu stanu cywilnego albo konsul powinni od razu przyjąć twoje oświadczenie o powrocie do nazwiska. Czynność zostaje utrwalona w formie protokołu, który zostaje opatrzony podpisem urzędnika i zainteresowanego.
Zmiana nazwiska po rozwodzie ile trwa – W oparciu o protokół, kierownik urzędu uczyni w akcie małżeństwa stosowaną wzmiankę. Wniosek osoby, której akt małżeństwa znajduje się w konkretnym urzędzie stanu cywilnego oraz wniosek osoby, której akt małżeństwa został już przeniesiony do Rejestru Stanu Cywilnego, realizowany jest „od ręki”. W przypadku wniosków dotyczących aktów małżeństwa znajdujących się w innym urzędzie stanu cywilnego i nie przeniesionych do rejestru stanu cywilnego, wniosek o zmianę nazwiska jest realizowany do około 10 dni roboczych. Od chwili naniesienia wzmianki o zmianie nazwiska, wnioskodawca może używać poprzednie nazwisko.
Powrót do nazwiska po rozwodzie – podsumowanie
Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie jest jak najbardziej możliwy. Aby skorzystać z uproszonej procedury, należy w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego załatwić sprawę w urzędzie stanu cywilnego.
Powrót do nazwiska po rozwodzie jest możliwy także po upływie tych 3 miesięcy. Co ważne, zmiana taka jest możliwa wyłącznie w przypadku ziszczenia się ustawowych warunków. Wniosek wymaga więc stosowanego uzasadnienia.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rozwodowych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie, wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie, jak zmienić nazwisko po rozwodzie, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Jednym z modeli opieki, który zyskuje na popularności, jest opieka...
Czytaj więcejPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej i zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego prawnika? Zależy Ci na wiedzy, doświadczeniu i najwyższej jakości...
Czytaj więcej