Osoba wezwana na rozprawę w charakterze świadka ma obowiązek stawić się w Sądzie. Nie wyłączają tej powinności żadne okoliczności, w tym ani przysługujące jej uprawnienie do odmowy złożenia zeznań, ani też fakt, iż posiadane przez nią wiadomości w przedmiocie prowadzonej sprawy są niewielkie.
Jeżeli osoba została wezwana jako świadek do Sądu, a mimo to się nie stawiła na rozprawie, wówczas Sąd, na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego może zastosować wobec niej wskazane w nich represje. Jaką one mogą mieć postać?
Niestawiennictwo świadka na rozprawie cywilnej, jeśli ma charakter nieusprawiedliwiony, spowoduje, że Sąd skaże go na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie. W razie ponownego niestawiennictwa, Sąd skaże świadka na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie. Dokonuje tego Policja.
Niestawiennictwo świadka na rozprawie cywilnej – Grzywna. W każdym przypadku wysokość grzywny może wynosić do 5. 000 zł. Na ogół jest ona niższa i opiewa na kwotę ok. 500 zł.
Dodać trzeba, że takie same konsekwencje grożą świadkowi, który oddalił się z rozprawy bez zezwolenia Sądu.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej