Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, pewna kategoria osób może odmówić złożenia zeznań w charakterze świadka.
Należą do nich:
- małżonkowie stron,
- ich wstępni, a więc rodzice, dziadkowie etc.,
- zstępni, czyli dzieci, wnuki etc.
- rodzeństwo,
- powinowaci w tej samej linii lub stopniu, na przykład szwagier i szwagierka,
- osoby pozostające ze stronami w stosunku przysposobienia.
Prawo odmowy zeznań trwa także po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Przepisy stanowią także, że odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem właśnie spraw o rozwód.
Trzeba też pamiętać, że świadek w sprawie rozwodowej może również odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową. Dotyczy to także sytuacji, w której zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Zaznaczyć należy, że również duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej