Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, pewna kategoria osób może odmówić złożenia zeznań w charakterze świadka.
Należą do nich:
- małżonkowie stron,
- ich wstępni, a więc rodzice, dziadkowie etc.,
- zstępni, czyli dzieci, wnuki etc.
- rodzeństwo,
- powinowaci w tej samej linii lub stopniu, na przykład szwagier i szwagierka,
- osoby pozostające ze stronami w stosunku przysposobienia.
Prawo odmowy zeznań trwa także po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Przepisy stanowią także, że odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem właśnie spraw o rozwód.
Trzeba też pamiętać, że świadek w sprawie rozwodowej może również odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową. Dotyczy to także sytuacji, w której zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Zaznaczyć należy, że również duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej