Immisje sąsiedzkie to oddziaływania zakłócające sąsiadom korzystanie z ich nieruchomości. Polegają one na tym, że właściciel wprawdzie działa na własnym gruncie, jednakże skutki tego są odczuwalne na gruncie, lub gruntach sąsiednich.
Immisja sąsiedzka może przybrać może występować jako:
- immisja bezpośrednią,
- immisja pośrednią.
Immisja bezpośrednia, polega na bezpośredniej ingerencji w sferę cudzej własności, na przykład w postaci wylania na nieruchomość sąsiednią nieczystości, bądź sztuczne skierowanie na nią wód opadowych.
Z kolei immisje pośrednie stanowią niejako skutek uboczny korzystania przez właściciela ze swojej nieruchomości. Ich przykładem może być hałas, zacienienie, przykre zapachy etc.
Co istotne, przepisy prawa przewidują, co do zasady, zakaz nieuzasadnionych immisji. Właściciel nieruchomości bowiem powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej