Czym jest dozór elektroniczny?
Dozór elektroniczny polega na odbywaniu przez skazanego kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, w miejscu jego zamieszkania, przy zastosowywaniu systemu elektronicznego, pozwalającego na kontrolę i ograniczenie swobody poruszania się oraz zmiany miejsca pobytu. Wiąże się to z założeniem, najczęściej na nogę skazanego, nadajnika radiowego, przypominającego duży zegarek oraz z montażem, w miejscu zamieszkania, urządzenia monitorującego.
Dozór elektroniczny jak działa — Skazany, wykonujący karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, ma obowiązek przebywania w określonych w postanowieniu sądowym godzinach, w miejscu odbywania kary. Informacja o jakimkolwiek naruszeniu ustalonego harmonogramu jest natychmiast przekazywana do Centrali Monitorowania, powiadomieni zostają także sędzia penitencjarny oraz kurator sądowy.
Podkreślić jednak należy, że pomimo ograniczeń, na które wskazano powyżej, system dozoru elektronicznego pozwala skazanemu na odbycie orzeczonej wobec niego kary i jednoczesne prowadzenie normalnego życia – świadczenie pracy, utrzymywanie bezpośrednich więzi z rodziną i przyjaciółmi, czy rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki i szkoleń zawodowych.
Kto może odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego?
Zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego może uzyskać skazany, wobec którego orzeczona została kara pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym jednego roku i sześciu miesięcy. Wniosek taki może złożyć również skazany, w stosunku do którego orzeczono w takim wymiarze o zastępczej karze pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Skazany ubiegający się o objęcie go dozorem elektronicznym musi posiadać miejsce stałego pobytu (nie musi być ono miejscem jego zameldowania) oraz zgodę pełnoletnich osób wspólnie z nim zamieszkujących na wykonywanie przez niego kary pod danym adresem.
Zamiana kary pozbawienia wolności na dozór elektroniczny – czy to możliwe?
Organ udzielający zgody musi także nabrać przekonania o tym, że taka forma odbycia sankcji przez skazanego jest wystarczająca do osiągnięcia celów kary. Niezbędnym jest także to, aby spełnione zostały warunki techniczne pozwalające na przesyłanie sygnału z miejsca z miejsca odbywania kary do Centrali.
Zastrzec przy tym należy, zgoda na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego nie jest udzielana w przypadku skazania w warunkach recydywy wielokrotnej (art. 64 § 2 Kodeksu karnego). Z dozoru nie mogą skorzystać także osoby, w stosunku do których orzeczono karę aresztu lub zastępczą karę aresztu za wykroczenie (bądź wykroczenie skarbowe).
Kto może wystąpić z wnioskiem o dozór elektroniczny?
Wniosek o wyrażenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może złożyć skazany, jego obrońcy, prokurator, sądowy kurator zawodowy lub dyrektor zakładu karnego. Podkreślić należy, że ubieganie się o taką zgodę jest możliwe zarówno przed, jak i po rozpoczęciu wykonywania kary przez skazanego.
Wniosek o dozór elektroniczny – procedura i wymagane dokumenty
Aby uzyskać zgodę na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, należy skierować do właściwego organu, tj. sądu penitencjarnego, wniosek na piśmie. Jego obligatoryjnym elementem jest uzasadnienie, w którym wnioskodawca wskaże na spełnienie warunków udzielenia zgody. Konieczne jest także dołączenie pisemnych zgód pełnoletnich osób wspólnie zamieszkujących.
Wniosek o dozór elektroniczny – opłata
Wniosek o objęcie system dozoru elektronicznego jest wolny od opłat sądowych.
Jaki organ wydaje zgodę na dozór elektroniczny?
Udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego należy do kompetencji sądu penitencjarnego, w którego okręgu skazany przebywa. Stąd też, wniosek należy kierować do wydziału penitencjarnego właściwego sądu okręgowego. Przepisy stanowią, że wniosek powinien zostać rozpoznany przez sąd w terminie 30 dni od jego złożenia. Orzeczenie sądu penitencjarnego zapada w formie postanowienia.
Czy można odwołać się od negatywnego rozpatrzenia wniosku?
Na odmowne postanowienie sądu penitencjarnego w przedmiocie dozoru elektronicznego przysługuje zażalenie. Środek odwoławczy wywieść może sam skazany lub jego obrońca. Prawo do złożenia zażalenia ma również prokurator, a także sądowy kurator zawodowy lub dyrektor zakładu karnego, jeżeli składali wniosek o udzielenie zezwolenia. Co istotne, złożenie zażalenia wstrzymuje wykonanie orzeczonej kary.
W przypadku negatywnej decyzji sądu, złożenie przez skazanego lub jego obrońcę ponownego wniosku o udzielenie zezwolenia w tej samej sprawie jest możliwe po upływie 3 miesięcy.
Dozór elektroniczny a praca – czy można to połączyć?
Tak jak zostało już zaznaczone powyżej, dozór elektroniczny daje szansę skazanemu na wykonanie orzeczonej wobec niego kary pozbawienia wolności i jednoczesne normalne funkcjonowanie w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym.
Dozór elektroniczny a praca – Skazany objęty dozorem elektronicznym może pracować i w tym celu opuszczać miejsce zamieszkania. Konieczne jest jednak to, aby uzyskać wymaganą w tym zakresie zgodę sądu penitencjarnego. O taką zgodę należy zadbać już na etapie ubiegania się o zgodę na dozór elektroniczny.
Dozór elektroniczny – ile się czeka na decyzję?
Zgodnie z przepisami, sąd penitencjarny wydaje postanowienie w przedmiocie udzielania zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego w terminie 30 dni od daty wpływu wniosku do sądu. Podkreślić jednak należy, że jest to termin o charakterze instrukcyjnym. Co za tym idzie, jego przekroczenienie niesie za sobą nieważności decyzji sądu wydanej po jego upływie. W praktyce, mogą zdarzać się uchybienia temu terminowi. Nierzadko, przekroczenie tego terminu wynika z okoliczności niezależnych od woli sądu.
Jak napisać wniosek o dozór elektroniczny?
Wniosek o dozór elektroniczny składa się na piśmie. Adresatem wniosku jest właściwy sąd penitencjarny. We wniosku należy podać dane skazanego oraz wszystkie inne elementy stawiane przez przepisy Kodeksu postępowania karnego pismom procesowym w artykule 119. Warto podać numer telefonu skazanego oraz osoby pełnoletniej z nim zamieszkującej, tak aby maksymalnie usprawnić kontakt z sądem i innymi służbami. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, w którym wnioskodawca wskaże na spełnienie przez skazanego warunków udzielenia zgody. Wniosek należy opatrzeć własnoręcznym podpisem. Niezbędne jest również dołączenie pisemnych zgód pełnoletnich osób wspólnie zamieszkujących na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego pod danym adresem. Wniesienie do sądu kompletnego i właściwie uargumentowanego wniosku umożliwi nadanie sprawie biegu i da szansę na pozytywne rozstrzygniecie sądowe.
Czy o dozór elektroniczny mogą ubiegać się osoby już osadzone
O dozór elektroniczny mogą ubiegać się także osoby już osadzone, czyli wykonujące karę pozbawienia wolności. W odniesieniu do osadzonych, aktualność zachowują wszystkie omówione wymogi, w tym te, mówiące o tym, że zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego może uzyskać skazany, wobec którego orzeczona została kara pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym jednego roku i sześciu miesięcy.
Wydanie przez sąd penitencjarny pozytywnej decyzji w przedmiocie wniosku o udzielenie zgody na dozór elektroniczny jest równoznaczne z natychmiastowym zwolnieniem z zakładu karnego.
Dlaczego w sprawie o dozór elektroniczny warto wybrać sprawdzonego adwokata z Wrocławia?
Prawnicy z Prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Jakuba Ambickiego z Wrocławia z pełnym zaangażowaniem reprezentują skazanych w sprawach z zakresu prawa karnego wykonawczego. Pozostajemy z nimi w stałym kontakcie, odwiedzając ich także w zakładach karnych lub aresztach.
Wsparcie prawne obrońcy w sprawie o objęcie dozorem elektronicznym obejmuje pomoc w zebraniu niezbędnej dokumentacji do wniosku i jego sporządzenie, reprezentowanie Klienta w toku postępowania sądowego oraz w razie takiej konieczności, złożenie środka odwoławczego.
Zachęcamy także do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii Adwokackiej w zakresie spraw karnych.
Jeśli Ty lub osoba Ci bliska, potrzebujecie pomocy w kategorii: adwokat sprawy karne, postępowanie karne, dozór elektroniczny, wniosek o dozór elektroniczny, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej