Naruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem sprawcy przed sądem. Jest to jeden z tych czynów, których karalności często sobie nie uświadamiamy. Popchnięcie czy szarpanie traktowane są co prawda jako zachowania negatywne, ale będące poza zainteresowaniem organów ścigania. To mylne przekonanie może doprowadzić do procesu karnego zakończonego wyrokiem skazującym.
Na czym polega naruszenie nietykalności cielesnej?
Naruszenie nietykalności cielesnej to ingerencja sprawcy czynu zabronionego w sferę fizyczną osoby pokrzywdzonej. Dla naruszenia nietykalności charakterystyczny jest brak długotrwałych skutków lub śladów na ciele ofiary. W przeciwieństwie do czynów opisanych w art. 156 lub 157 Kodeksu karnego (dalej: k.k.), w tym przypadku sprawca nie narusza czynności narządu ciała ani nie powoduje rozstroju zdrowia pokrzywdzonego.
Warto także zaznaczyć, że ofiarą naruszenia nietykalności cielesnej może być każda osoba. Są jednak takie przepisy, które wprowadzają kwalifikowane formy naruszenia nietykalności. Chodzi o sytuacje, gdy pokrzywdzonym jest:
- osoba podejmująca interwencję na rzecz ochrony bezpieczeństwa ludzi lub ochrony bezpieczeństwa lub porządku publicznego (art. 217a k.k.);
- funkcjonariusz publiczny lub osoba przybrana podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych (art. 222 § 1 k.k.);
- świadek, biegły, tłumacz, oskarżyciel lub oskarżony (art. 245 k.k.);
- osoba lub grupa osób z powodu ich przynależności narodowej, etnicznej, rasowej lub wyznaniowej (art. 257 k.k.);
- podwładny żołnierza (art. 351 k.k.).
Czy naruszenie nietykalności jest przestępstwem?
Odpowiadając na pytanie co grozi za naruszenie nietykalności cielesnej, warto przede wszystkim zauważyć, że jest to przestępstwo stypizowane w art. 217 k.k. Tym samym sprawca omawianego czynu może spodziewać się orzeczenia w wyroku skazującym kary przewidzianej przez wspomniany przepis.
O tym, co grozi za naruszenie nietykalności cielesnej, decydują także inne przepisy Kodeksu karnego. Do tego czynu nie będą natomiast miały zastosowania regulacje prawa wykroczeń, ponieważ naruszenie nietykalności cielesnej nie jest czynem przepołowionym i nie posiada swojego łagodniejszego odpowiednika. Zawsze będzie traktowane jako przestępstwo.
Naruszenie nietykalności cielesnej – przykłady
Art. 217 k.k. wskazuje jeden przykład naruszenia nietykalności cielesnej – uderzenie innego człowieka. Uderzenie to inaczej wyprowadzenie i zadanie ciosu pokrzywdzonemu, którego można dokonać dowolną częścią ciała lub przedmiotem. Spoliczkowanie, kopnięcie nogą czy zadanie ciosu przy pomocy kija od miotły mieszczą się w definicji uderzenia, a zatem także i naruszenia nietykalności.
Więcej przykładów naruszenia nietykalności cielesnej pojawiło się w opracowaniach doktryny prawniczej i orzecznictwie. Przestępstwem może być zatem:
- oplucie;
- popychanie i szarpanie;
- klepanie i dotykanie;
- duszenie i ściskanie;
- ciągnięcie za włosy lub ubranie;
- kłucie i szczypanie;
- zrzucanie części garderoby;
- polewanie, obrzucanie przedmiotami lub rozpylanie gazu.
Wiele powyższych czynności sprawczych mieści się także w pojęciu znęcania fizycznego, które razem ze znęcaniem psychicznym stanowi przestępstwo z art. 207 k.k. Elementem rozróżniającym będzie tutaj intensywność działań sprawcy oraz skutki, jakie wywołuje w psychice ofiary.
Czy padłeś ofiarą naruszenia nietykalności cielesnej? W tak delikatnych sprawach niezbędna jest pomoc prawna na najwyższym poziomie. Nasza Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu specjalizuje się w obronie i reprezentowaniu osób pokrzywdzonych w sprawach karnych. Skorzystaj z doświadczenia naszego adwokata od spraw karnych, który pomoże Ci skutecznie dochodzić Twoich praw i zadba o należytą ochronę. Skontaktuj się z nami już teraz i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!
Kara za naruszenie nietykalności cielesnej
Jak wynika z art. 217 k.k., karą za naruszenie nietykalności cielesnej jest grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do 1 roku. Katalog ten jest uzupełniany o zapisy części ogólnej Kodeksu karnego, zgodnie z którą wobec sprawcy naruszenia nietykalności cielesnej można także orzec:
- zakaz kontaktowania się lub zbliżania do pokrzywdzonego na określoną odległość;
- nakaz opuszczenia lokalu wspólnie zajmowanego z pokrzywdzonym;
- podanie wyroku do publicznej wiadomości;
- przepadek przedmiotów służących do naruszenia nietykalności cielesnej;
- odszkodowanie i zadośćuczynienie dla pokrzywdzonego.
Kara za naruszenie nietykalności cielesnej to tylko jedna z form represji karnej. Warto także pamiętać o tym, że sąd ma możliwość warunkowego zawieszenia wykonania kary, odstąpienia od jej wymierzenia albo nadzwyczajnego złagodzenia.
Co grozi za uderzenie w twarz?
Uderzenie w twarz należy do stosunkowo często występujących odmian naruszenia nietykalności cielesnej. W naszej kulturze ma dodatkowy, pogardliwy wymiar względem osoby, która jest obiektem ataku. W związku z tym ustalając, co grozi za uderzenie w twarz, powinniśmy dokładnie poznać kontekst całej przestępczej sytuacji. Wpływ na wysokość i wymiar kary będą miały między innymi zachowanie pokrzywdzonego, miejsce popełnienia czynu, siła i sposób uderzenia oraz jego skutki, zwłaszcza w sferze psychicznej. Choć nie można arbitralnie przewidzieć, co grozi za uderzenie w twarz, wspomniany kontekst kulturowy nakazuje uznać takie uderzenie za jeden z cięższych przejawów naruszenia nietykalności cielesnej.
Czy popchnięcie jest karalne?
Wiele osób zastanawia się, czy popchnięcie jest karalne. Jak już wspomniano, przestępstwo z art. 217 k.k. polega na naruszeniu fizycznej sfery człowieka. Niewątpliwie takim naruszenie jest właśnie popchnięcie. Nie zawsze jednak będzie ono prowadziło do odpowiedzialności karnej.
Należy pamiętać o tym, że zgodnie z art. 8 k.k. zbrodnię można popełnić tylko umyślnie, występek zaś można popełnić także nieumyślnie, jeżeli ustawa tak stanowi. Żaden przepis Kodeksu karnego nie zawiera nieumyślnego typu naruszenia nietykalności cielesnej. Konsekwencją powyższego jest stwierdzenie, że o tym, czy popchnięcie jest karalne, decyduje przede wszystkim zamiar samego sprawcy. Przypadkowe popchnięcie nie jest złamaniem przepisów ustawy karnej.
Wysokość grzywny za przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej
Wysokość grzywny za naruszenie nietykalności cielesnej uzależniona jest od szeregu okoliczności. Zgodnie z ogólnymi przepisami grzywna wynosi minimalnie 100 zł (10 stawek dziennych po 10 zł), a maksymalnie 1 080 000 zł (540 stawek dziennych po 2 000 zł).
W tak wytyczonych granicach sędzia orzekający w sprawie będzie ustalał ostateczną wysokość grzywny za naruszenie nietykalności cielesnej zgodnie z art. 53 k.k. Będzie zatem musiał uwzględnić m.in. stopień winy sprawcy, społeczną szkodliwość czynu, zachowanie pokrzywdzonego, wyrządzoną szkodę, właściwości i warunki osobiste sprawcy czy wiek i stan zdrowia ofiary.
W praktyce, gdy naruszenie nietykalności było jednorazowe, a sprawca nie ma innych wyroków na koncie, grzywna nie powinna przekroczyć kilku tysięcy złotych.
Gdzie zgłosić zawiadomienie o naruszeniu nietykalności cielesnej?
Odpowiedź na pytanie, gdzie zgłosić naruszenie nietykalności cielesnej, nie jest prosta. Przestępstwo z art. 217 k.k. to czyn prywatnoskargowy, a zatem sam pokrzywdzony musi przygotować prywatny akt oskarżenia i popierać go przed sądem. Sprawę wnosi się do sądu właściwego według miejsca, w którym popełniono przestępstwo.
Warto także zaznaczyć, że Policja jest instytucją, gdzie można zgłosić naruszenie nietykalności cielesnej. W myśl art. 488 Kodeksu postępowania karnego Policja ma obowiązek przyjąć skargę pokrzywdzonego i w razie potrzeby zabezpieczyć dowody, a następnie przesłać ją do sądu.
Jak złożyć pozew o naruszenie nietykalności cielesnej?
W Sieci często można znaleźć zapytania dotyczące pozwu o naruszenie nietykalności cielesnej. Panuje tutaj niejaki chaos informacyjny, dlatego warto to wyjaśnić.
Postępowanie karne w przedmiocie naruszenia nietykalności cielesnej inicjowane jest przez pokrzywdzonego prywatnym aktem oskarżenia. W wyjątkowych przypadkach oskarżyciel publiczny może taką sprawę objąć ściganiem z urzędu.
Pozew o naruszenie nietykalności cielesnej natomiast to w rzeczywistości powództwo kierowane do sądu cywilnego o naruszenie dobra osobistego, jakim jest nietykalność cielesna człowieka. W ramach takiego postępowania można żądać usunięcia skutków naruszenia (np. przeprosin) oraz zadośćuczynienia, nie jest natomiast możliwe domaganie się orzeczenia kary względem sprawcy.
Jak udowodnić naruszenie nietykalności cielesnej?
O tym, jak udowodnić naruszenie nietykalności cielesnej, decydują okoliczności danej sprawy i reguły Kodeksu postępowania karnego. Co do zasady sądy dopuszczają każdy dowód, jaki nie jest zabroniony przez prawo. W przypadku czynu z art. 217 k.k. mogą to być:
- zeznania świadka, który widział zdarzenie;
- wyjaśnienia samego sprawcy;
- dokumentacja lekarska (np. z wizyty u psychologa);
- nagranie wideo lub audio ze zdarzenia;
- wiadomości, w których sprawca przyznaje się do czynu;
- odciski palców na przedmiocie, który służył do popełnienia przestępstwa.
Samo zebranie dowodów to jednak dopiero początek procesu ustalania stanu faktycznego. Kwestia tego, jak udowodnić naruszenie nietykalności cielesnej, opiera się także na właściwej formie i czasie przeprowadzania dowodów.
Czy za naruszenie nietykalności można otrzymać odszkodowanie?
Jak już wspomniano, odszkodowanie za naruszenie nietykalności cielesnej jest jedną z konsekwencji popełnienia omawianego przestępstwa. Sąd w myśl art. 46 k.k. może, a gdy pokrzywdzony złoży taki wniosek – musi orzec środek kompensacyjny, jeśli uznaje sprawcę za winnego zarzucanego mu czynu.
Naprawienie szkody w znaczeniu szerokim składa się z właściwego odszkodowania za naruszenie nietykalności cielesnej (np. zwrot wydatków na nowe ubranie, które sprawca uszkodził) oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wysokość odszkodowania powinna być adekwatna do okoliczności zdarzenia i sytuacji życiowej pokrzywdzonego.
Wsparcie adwokata – jak założyć sprawę o naruszenie nietykalności?
Jako adwokaci od spraw karnych z Wrocławia na co dzień zajmujemy się postępowaniami dotyczącymi przemocy, w tym procesami o naruszenie nietykalności cielesnej. Osoby pokrzywdzone przestępstwem znajdą w naszej kancelarii wsparcie i zrozumienie, które są niezbędne do prawidłowego poprowadzenia ich sprawy.
By założyć sprawę o naruszenie nietykalności niezbędne jest zebranie odpowiedniego materiału dowodowego oraz sporządzenie prywatnego aktu oskarżenia. Warto zwrócić się w takiej sytuacji o pomoc do profesjonalistów, którzy wezmą na swoje barki pociągnięcie sprawcy do sprawiedliwej odpowiedzialności karnej.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw karnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: naruszenie nietykalności cielesnej, co grozi za uderzenie w twarz, naruszenie nietykalności cielesnej przykłady, wysokość grzywny za naruszenie nietykalności cielesnej, naruszenie nietykalności cielesnej odszkodowanie, co grozi za naruszenie nietykalności cielesnej, pozew o naruszenie nietykalności cielesnej, kara za naruszenie nietykalności cielesnej, jak udowodnić naruszenie nietykalności cielesnej, naruszenie nietykalności cielesnej gdzie zgłosić, czy popchnięcie jest karalne, zachęcamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej