Wiele osób, nawet tych pojawiających się w sądzie, nie zawsze rozumie, czym jest postępowanie jurysdykcyjne. Co to jest i jaką rolę odgrywa w nim adwokat? – odpowiedzi na te pytania poszukamy na łamach tego wpisu. Postaramy się także rozwiać kilka powszechnych wątpliwości związanych z tym postępowaniem.
Postępowanie jurysdykcyjne to inaczej postępowanie sądowe, w którym dany podmiot występuje po to, by dochodzić swoich roszczeń i praw albo bronić się przed zarzutami lub roszczeniami innych. Zakończeniem procesu sądowego jest wydanie orzeczenia, które może przybierać formę postanowienia albo wyroku.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata w postępowaniu jurysdykcyjnym?
Proces sądowy rządzi się wieloma prawami, ale na swoim podstawowym poziomie jest to spór pomiędzy co najmniej dwoma podmiotami. W postępowaniu sądowym występuje zazwyczaj strona aktywna, która czegoś się od sądu domaga, oraz strona broniąca się przed takimi żądaniami.
By uzyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie, inicjator procesu sądowego musi przedstawić składowi orzekającemu dowody potwierdzające fakty, na które się powołuje. Zazwyczaj konieczne jest także spełnienie przez niego określonych prawem przesłanek. Swoje wnioski dowodowe ma prawo składać także strona broniąca się, która nie chce dopuścić do wydania niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia.
Z uwagi na to, że postępowanie sądowe obwarowane jest wieloma skomplikowanymi regulacjami, warto skorzystać w tym zakresie z pomocy adwokata z Wrocławia. Dobry adwokat jest często w stanie przechylić szalę zwycięstwa na korzyść reprezentowanej przez siebie strony, ponieważ:
- jest profesjonalnym prawnikiem,
- zna przepisy proceduralne i wie, jak ich poprawnie używać;
- ma doświadczenie procesowe, dzięki czemu może przewidzieć, co wydarzy się w trakcie postępowania;
- posiada rozległą wiedzę umożliwiającą szybkie reagowanie na zmieniającą się sytuację procesową;
Nasze doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych jednoznacznie wskazuje, że nawet proste procesy sądowe mogą okazać się przegrane, jeśli nie zostaną należycie dopilnowane.
Główne zadania adwokata w trakcie postępowania sądowego
Z uwagi na różnice w przepisach proceduralnych, polskie prawo wytworzyło szereg postępowań jurysdykcyjnych. Przykładowo są to proces karny oraz postępowania cywilne i administracyjne. Każda z tych procedur ma inną specyfikę, a zatem inne zadania, przed którymi staje adwokat.
W postępowaniu karnym adwokat występujący w roli obrońcy musi przede wszystkim podważyć akt oskarżenia. W tym celu powinien nie tylko zweryfikować istniejące w sprawie dowody, ale także wykazać się własną inicjatywą i przedstawić takich świadków, dokumenty lub. np. nagrania, które przekonają sąd do stanowiska jego klienta. Gdy adwokat występuje jako pełnomocnik pokrzywdzonego natomiast, musi przede wszystkim wspierać tezy aktu oskarżenia oraz walczyć o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Proces cywilny oraz procedura nieprocesowa skupiają się na dochodzeniu roszczeń lub obronie przed nimi. W tego typu postępowaniach sądy bardzo rzadko działają z urzędu i to na stronach procesowych leży obowiązek wytyczenia ram postępowania. Dobry adwokat powinien dogłębnie poznać problem swojego klienta i przygotować wnioski dowodowe oraz niezbędne pisma procesowe, a następnie bronić przygotowanego stanowiska podczas rozpraw.
Jurysdykcyjne postępowanie administracyjne różni się nieco od procedur omówionych wyżej. To drugi etap postępowania administracyjnego, które najpierw toczy się przed właściwymi organami państwowymi lub samorządowymi. Proces administracyjny zaczyna się w chwili, gdy ktoś zaskarży wydaną decyzję albo jej brak do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W tego typu sprawach rola adwokata to przede wszystkim analiza wydanej decyzji i akt sprawy oraz przygotowanie skargi lub odpowiedzi na skargę. Często niezbędny okazuje się także osobisty udział w rozprawach administracyjnych.
Proces przygotowania obrony przez adwokata w postępowaniu jurysdykcyjnym
Obrona interesów strony w postępowaniu jurysdykcyjnym to wieloetapowy zespół czynności, którego celem jest uzyskanie korzystnego rezultatu w sądzie. Składają się na niego:
- szczegółowa rozmowa z klientem w celu ustalenia podstawowych elementów sprawy;
- analiza dokumentów oraz akt, jeśli sprawa już znajduje się w sądzie;
- przygotowanie stanowiska procesowego;
- sporządzenie listy wniosków dowodowych, które będą wspierały przyjęte stanowisko;
- aktywne uczestnictwo w rozprawach i innych czynnościach procesowych;
- ewentualne zaskarżenie niekorzystnego rozstrzygnięcia.
Wszystkie etapy obrony w postępowaniu jurysdykcyjnym są niezbędne dla uzyskania pozytywnego rozstrzygnięcia. Pierwsze cztery z nich składają się na to, co rozumiemy pod pojęciem „przygotowania obrony procesowej”. To newralgiczny punkt każdego postępowania, ponieważ od przyjętej linii obrony zależy zazwyczaj powodzenie sprawy.
Tylko prawnik z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą jest w stanie już na początkowym etapie sprawy przygotować taką obronę, która będzie skutecznie realizowała interesy jego klienta. Z uwagi na częstą w postępowaniach sądowych prekluzję dowodową, powoływanie nowych dowodów w trakcie trwania postępowania jest znacznie utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, by od samego początku posiadać określony cel i wiedzieć, jak zamierzamy go osiągnąć.
Czy adwokat może wpłynąć na wynik postępowania procesowego?
Pełnomocnicy procesowi mogą mieć wpływ na wynik postępowania procesowego. Dzieje się to na kilku płaszczyznach.
Po pierwsze, o wyniku procesu często decyduje inicjujące go pismo procesowe – to, czego strona się domaga, jakie ma na to dowody oraz jak chce to osiągnąć. Przemyślany plan działań procesowych jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w sądzie, a nie jest w stanie tego zrobić osoba bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia prawniczego.
Po drugie, dobrzy adwokaci wiedzą, jak przesłuchiwać świadków i strony postępowania. Bardzo wiele spraw sądowych opiera się przede wszystkim na osobowych źródłach dowodowych. Prawnicy z odpowiednim zestawem umiejętności są w stanie tak zadawać pytania, by uzyskać zadowalający z perspektywy rozstrzygnięcia sprawy efekt.
Wreszcie adwokaci są gwarantem tego, by strona procesowa dochowała formalności związanych z toczącą się sprawą. Przepisy proceduralne nowelizowane są tak często, że mało kto jest w stanie nadążyć za wszystkimi zmianami. Dzięki pomocy profesjonalnego adwokata strona procesu może oczekiwać tego, że nie przegra sprawy przez niedopatrzenia, niedomówienia lub braki formalne swoich pism.
Kluczowe czynniki przy wyborze odpowiedniego adwokata do obrony w postępowaniu jurysdykcyjnym
Niezależnie od tego, czy dana osoba jest stroną procesu sądowego, czy też postępowania niejurysdykcyjnego, zawsze powinna rozważyć pomoc adwokata w prowadzeniu swojej sprawy. Warto zadbać jednak o to, by był to prawnik, który daje gwarancję rzetelnego wykonywania swoich obowiązków.
Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru adwokata warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- wieloosobowa kancelaria często jest lepsza niż indywidualna, ponieważ posiada więcej specjalistów z różnych dziedzin prawa;
- prawnicy z wieloletnim stażem w zawodzie mają większe doświadczenie, a więc także i umiejętności, niż adwokaci nowi na rynku;
- kancelarie z dobrymi opiniami w Internecie dają większą gwarancję profesjonalizmu niż prawnicy anonimowi;
- adwokaci prowadzący blogi na stronach kancelarii odznaczają się zazwyczaj większą wiedzą prawnicza niż ich konkurenci.
To jedynie przykładowe wytyczne, jakimi powinna się kierować osoba poszukująca pomocy adwokata w sprawie sądowej. Warto także rozważyć inne, takie jak polecenia byłych klientów adwokata czy szeroki zakres terytorialny działania kancelarii.
Zachęcamy do zapoznania się z zakresem usług naszej Kancelarii.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: postępowanie jurysdykcyjne, postępowanie sądowe, kancelaria adwokacka Wrocław, sprawy karne Wrocław, sprawy cywilne Wrocław, sprawy rozwodowe Wrocław, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej